PKK ile mücadele sil baştan

PKK ile mücadele sil baştan

Güvenlik güçleri, son günlerde artan terör eylemleri üzerine Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda alınan kararlar doğrultusunda, PKK'ya karşı gerilla taktiği devreye sokuldu. Araziye yayılan tam donanımlı özel birlikler, güvenlik güçlerine ağır kayıplar verme çabısındaki teröristleri arazide imha etmeye başladı. Baskın için ilçe merkezlerine ya da karakollara yönelen PKK'lılar anında karşılık buluyor, kaçmaya çalışanlar da kırsaldaki özel harekâtçılar tarafından imha ediliyor.

DAĞLAR EVLERİ OLDU

1990'lı yıllarda PKK'ya ağır kayıp verdiren gerilla taktiği tekrar devreye girince dağdaki özel harekâtçıların sayısı artırıldı. Türkiye Gazetesi'nde kaleme alınan haberde, nirliğine dönmeden haftalarca arazide kalabilen timlerin, son olarak 30'u Şemdinli'ye saldıran olmak üzere 51 PKK'lıyı öldürdüğü bildiriliyor.

ARTIK TAKİP EDİP VURUYORLAR

Bugüne kadar eylemden vazgeçirme esasına dayalı olarak yapılan mücedele, asker ve polise karşı son dönemde saldırı girişimlerinin artması üzerine rafa kaldırıldı.

PKK'ya aynı şekilde karşılık vermek üzere harekata geçen güvenlik birimlerinin uygulamaya başladığı gerilla sistemi, ilk sonuçlarını vermeye başladı. Dağlarda haftalarca kalacak şekilde hazırlıklarını yapan özel timler, araziye yayıldı. Kırsalda terör grupları ile sıcak temas sağlayan özel harekatçılardan oluşan timler, PKK'lılara ağır kayıplar verdirmeye başladı.

PKK ile mücadele sil baştan

ARAZİYE YAYILDILAR

Dağlarda haftalarca kalacak şekilde hazırlıklarını yapan özel harekatçılar, araziye yayıldı. Kırsalda terör grupları ile sıcak temas sağlayan timler, PKK'lılara ağır kayıplar verdirmeye başladı.

ŞEMDİNLİ'DE İKİNCİ DARBE

23 Temmuz'da Şemdinli'ye yönelik olarak yoğun bir terör eylemine girişen PKK'lı grupların özellikle karakolları hedef alması üzerine, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu yeni mücadele metodunu devreye soktu.

Şemdinli'yi abluka altına alma girişimindeki teröristlerle sağlanan sıcak temasla birlikte 181 militanın etkisiz hale getirildiği açıklandı. Bu bölgede sıkışan terör grupları, Şemdinli'deki ağır kayıpları önlemek amacıyla Hakkari ve Çukurca arasındaki dört karakola 4 Ağustos tarihinde eşzamanlı saldırılar gerçekleştirmişti. Ancak çıkan çatışmalarda 21 PKK'lı da burada öldürüldü.

Ardından Gaziantep saldırısıyla dikkatleri başka bölgelere çekme girişiminde olan PKK'nın bu taktiği, güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri tarafından farkedildi. PKK'lı grupların yoğun bir şekilde Şemdinli'ye tekrar yöneldiği, özellikle Tekeli bölgesinden girişler yapıldığı belirlenince, Şemdinli ve çevresinde güvenlik üst seviyeye çıkarıldı.

3 GÜNDE 51 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Uzun süredir arazide iz süren polis ve askerden oluşan özel harekat birimleri, Şemdinli kırsalına kaydırıldı. Bağlar ve Zorgeçit köyünde operasyon yapan 5 askerimizin şehit olduğu saldırıda 16 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Önceki gün ise Derecik ve Umurlu köyünde sağlanan temas sonrası 1 asker şehit olurken, 5 asker yaralandı. Çatışmada 5 terör örgütü mensubu öldürüldü. Şemdinli'deki üçüncü saldırı girişimi ise önceki akşam saat 20.40 sıralarında ilçe merkezinde gerçekleşti. Teröristlerin ilçe girişinde baskında kullanacakları silah ve roketleri bir araca yüklediği istihbaratını alan özel harekat polisi harekete geçti.

5 kişi olduğu belirlenen öncü terörist grup, 360 derece dönen ve sürekli ateş imkanına sahip “kobra” aracıyla vurularak etkisiz hale getirildi. Öncü birliğin yokedilmesi üzerine kaçmaya çalışan 25 terörist de özel harekat polislerinin elinden kurtulamadı. Şemdinli Kaymakamı Mesut Öztürk, ilçe merkezini basmak isteyen yaklaşık 30 teröristin etkisiz hale getirildiğini doğruladı. Alınan tedbirler sonucu üç günlük çatışmalarda öldürülen terörist sayısı 51 olarak açıklandı.