PKK itirafçısı: 40 asker teslim olmadı uçurumdan atladı

PKK itirafçısı: 40 asker teslim olmadı uçurumdan atladı

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan hakim karşısına çıkan PKK terör örgütünün İran'daki kolu Pjak üyesi Ahmet Güreş, itiraflarda bulundu. Güreş, PKK'nın İran'da resmi evleri olduğunu söyledi.

PKK itirafçısının ifadelerinde çok konuşulacak bir iddia daha vardı. O iddiaya göre PKK saldırısı düzenlenen karakolda 40 asker teslim olmamak için uçurumdan atladı.

İşte PKK itirafçısının o iddiaları:

"40 ASKER TESLİM OLMAMAK İÇİN CANLARINA KIYDI"

"Benim PKK'nın Şehriban kampında bulunduğum dönemde Şemdinli bölgesinden Kuzey Irak'a yakın tarafta bulunan bir askeri karakola 1996 yılında 'Ekrem' kod isimli Hıdır Sarıkaya'nın talimatı ile bir saldırı düzenlendi. Ancak, bu saldırıyı kimlerin ayrıntılı olarak yaptığını bilmiyorum.

O DÖNEM ORTAYA ATILAN İDDİALAR

Bu saldırıda 40 askerin kayıp olduğu söylenmişti. İran askerlerine verildiği belirtilmiş idi, daha sonra duyduğumuza göre, askerler teslim olmamak için uçurumdan aşağı atlayarak canlarını kıymışlar.

1999 yılında Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra, PKK ile Türkiye arasında üstü kapalı olarak bir ateşkes ilan edildi. Ancak, İran Devleti ile İstihbaratı bize ısrarla 'Ateşkes yapmayın. Türkiye ile savaşın' tehditlerinde bulundu ve hatta kamplarımızın da dağıtılacağı talimatı geldi. Bu tehdit nedeniyle bin 500 örgüt üyesi Kuzey Irak'taki kamplara gitmek zorunda kaldı."