PKK mağaralarını King Air 350 buldu

PKK mağaralarını King Air 350 buldu

Türk Silahlı Kuvvetleri, kamplarda ve mağaralarda kışa hazırlık yapan PKK'ya göz açtırmadı. Son dönemin en kapsamlı operasyonunu gerçekleştiren TSK, ABD'den kiralanan King Air 350 gözetleme ve keşif uçağını ilk kez kullandı.

30 Ekim-9 Kasım tarihleri arasında Hakkari Kavaklı ve Şemdinli bölgeleri ile Şırnak'ta gerçekleştirilen eş zamanlı nokta operasyonlarda örgütün önemli kış üslenme noktaları imha edilirken çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

TSK'NIN SON HAKKARİ ŞIRNAK OPERASYONUNDAN KARELER

22 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Komando, Özel Kuvvetler ve JÖH taburlarının yanı sıra Polis Özel Harekat'ın da katıldığı ve bizzat 2. Ordu Komutanı Org. Galip Mendi'nin komuta ettiği operasyonlarda 1'i sağ toplam 22 terörist etkisiz hale getirildi. Şemdinli'de gerçekleştirilen operasyonda ise uzman çavuş Seyit Yalçın şehit oldu.

KING AIR 350 İLK KEZ KULLANILDI

ABD'den kiralanan King Air 350 İnsanlı Keşif Uçaklarının ilk kez kullanıldığı operasyonlarda, İHA (İnsansız Hava Aracı), yine ilk kez başarı ile kullanılan İKU (İnsanlı Keşif Uçağı), hava fotoğrafları, telsiz kestirme ve dinlemeleri gibi teknik istihbarat yoğunlaştırıldı.

Hakan-2 olarak adlandırılan Hakkari Kavaklı bölgesindeki operasyon ise 30 Ekim'de başladı ve 7 Kasım'da sona erdi. Çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı maddenin yanı sıra, yaşam malzemeleri ile çok sayıda sahipsiz katır bulundu. Şırnak-Cudi bölgesinde ise 5 terörist etkisiz hale getirildi. 6-9 Kasım tarihlerinde ise, Şemdinli bölgelerinde 1'i sağ, toplam 14 terörist etkisiz hale getirildi.

PKK mağaralarını King Air 350 buldu

ULUDERE OLAYI SONRASI ABD'DEN KİRALANDI

TSK, Uludere'de 34 sivilin ölümüne yol açan Heron kazasının ardından, istihbaratta yeni bir atağa geçmişti. ABD'den kiralanan " King Air " marka yüksek teknoloji donanımlı insanlı uçak geçtiğimiz temmuz ayında göreve başlamıştı. King Air, sınır boyunca teröristlerin hareketlerini adım adım takip ediyor ve çektiği görüntüleri kriptolu olarak kontrol istasyonuna iletiyor.

BEŞ UÇAKTAN BİRİ TESLİM EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, Şırnak Uludere'de yaşanan Heron kazasının ardından aldığı "terörle mücadalede insanlı istihbarat uçaklarını kullanma" kararını uygulamaya başladı. Bu çerçevede ABD'den kiralanan özel donanımlı 5 insanlı istihbarat uçağından ilki, önceki gün Türkiye'ye teslim edildi. Batman'daki harekat merkezinde Genelkurmay Başkanlığı yetkililerine teslim edilen uçak hemen göreve başladı.

PKK mağaralarını King Air 350 buldu

24 SAAT BOYUNCA IRAK VE SURİYE SINIRINI GÖZETLİYOR

2 yıllığına kiralanan King Air marka yüksek teknoloji donanımlı uçaklar, Batman'da kurulan komuta merkezinden yönetiliyor. 24 saat boyunca Irak ve Suriye sınırını gözetleyecek uçakların topladığı görüntüler, Batman'daki merkezden anında hem bölgedeki üslere hem de Ankara'ya iletiliyor.

TERÖRİSTLERİN KOLUNDAKİ SAATİ BİLE GÖREBİLİYORLAR

7 gün 24 saat en az 3 tane insanlı istihbarat uçağı sınır boyunca terörist grupların hareketlerini izliyor. Özel donanımlı bu uçaklardaki görüntüleme sistemleri 30 bin feet, yani yaklaşık 10 km yükseklikten uçacak ve yerdeki teröristlerin elindeki silahın markasını, hatta kolundaki saatin kaç olduğunu bile rahatlıkla görebiliyor.