PKK Van depremzedelerinin polisini vurdu

PKK Van depremzedelerinin polisini vurdu

Türkiye PKK ve BDP'nin Hakkari'deki buluşmasını konuşurken Van'dan gelen haber yürek dağladı. Van depreminden sonra bölgeye gönüllü giden ve Edremit konteyner kentinin güvenliğini sağlayan 30 yaşındaki Bitlisli polis memuru Abdurrahman Doğan PKK saldırısında şehit düştü.

NORŞİNLİ KÜRT POLİS ABDURRAHMAN

Van'da depremzedeler için kurulan Edremit konteyner kentin güvenliğini sağlayan polise PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda Bitlis'in Güroymak (Norşin) İlçesi doğumlu polis memuru Abdurrahman Doğan şehit düştü. Doğan, Kürtçe ağıtlarla son yolculuğuna uğurlandı. Abdullah Doğan, Van depreminin ardından kente gönüllü olarak İstanbul'dan giden polislerden biriydi. Van'ın hemen yakınındaki Bitlis'in Kürtçe adı Norşin olan Güroymak İlçesi'nde doğmasından dolayı bölgeyi iyi biliyordu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

HENÜZ 30 YAŞINDAYDI

Henüz 30 yaşındaydı. Beden eğitimi öğretmeniyken üç yıl önce polisliği tercih etti. Depremden sağ kurtulan Vanlıların yerleştirildiği Edremit konteyner kentin güvenliğini sağlayan ekipte yer aldı. Önceki akşam otomobille geldikleri belirtilen PKK'lılar, kentin girişinde nöbet tutan polislere uzun namlulu silahlarla ateş açtılar. Doğan, ağır yaralandı. Hemen Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü ama tüm çabalar boşa gitti ve genç polis memuru yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KÜRTÇE AĞITLARLA UĞURLANDI

Doğan için Van Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlendi. Törene katılan anne Züleyha Doğan, Kürtçe ağıtlar yaktı. Baba Sabri Doğan ise terörü lanetledi, oğlunun tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Anne gözyaşları arasında şunları söyledi: “Benim 10 tane oğlum var. Biri şehit oldu, 9 tanesi kaldı. Bu nasıl bir insanlıktır ki gencecik çocukları her gün vuruyorlar, katlediyorlar. Her bayram oğlum bana hediye alır gelirdi. Bu bayramda hediyesi yerine cenazesi geldi. Bu mübarek bayram gününde sevinç yerine bu ne acıdır, kim dayanabilir ki bu acılara? Hangi ana, hangi baba yüreği... Siz söyleyin, ben dayanamıyorum, yeter diyorum ama yetmiyor. Bakın ben Kürtçe diyorum, yeter diyorum ve Kürtçe ağlıyorum, Kürtçe lanetleyip Kürtçe bağırıyorum. Bitsin bu terör, bitsin bu katliamlar.”

PKK 2 temmuzda da Süphan Mahallesi'nde oluşturulan konteyner kentteki polis noktasına saldırı düzenlemişti. Bu saldırıda da yine İstanbul'dan gönüllü olarak gelen ve konteyner kentte kalan Vanlı polis memuru Murat Dilmaç (31) şehit düşmüştü.

PKK Van depremzedelerinin polisini vurdu