PKK'nın çekilmesi için barış gözlemcisi grup

PKK'nın çekilmesi için barış gözlemcisi grup

Barış süreci için Ankara ikinci adıma hazırlanıyor. 21 Mart'ta silahlar susarsa Türkiye'de bulunan 2 bin civarındaki PKK'lı Kuzey Irak'a çekilecek. Kontrollü çekilme için "barış gözlemcisi grup" öngörülüyor

KONTROLLÜ ÇEKİLME İÇİN GÖZLEMCİ GRUP

21 Mart'ta silahların susması durumunda, Türkiye'deki 2 bin dolayındaki PKK'lı Kuzey Irak'a çekilmeye başlayacak. Örgüt, İmralı'dan "güvenceli çekilme" konusunda yazılı güvence beklerken, kontrollü çekiliş için "barış gözlemcisi grup" oluşturulması da öngörülüyor.

SİYASİLER VE MİT TEMSİLCİLERİ OLACAK

Gözlemci grupta Meclis'te temsil edilen partilerin yanı sıra güvenlik görevlileri ve MİT temsilcilerinin bulunması öneriliyor. Hükümetin bu konuda Meclis'te grubu bulunan partilerle nabız yoklaması bekleniyor.

İLERİ BİR ADIM İSTEYEBİLİR

Terör örgütünün Kandil ve Avrupa ayağının Öcalan'ın mesajlarına bir hafta içinde yazılı yanıt vermesi beklenirken, Öcalan'ın da yeni süreçte çatışmasızlıktan daha ileri bir adım atarak, "Türkiye sınırlarından çekil" çağrısı yapması bekleniyor.

REHİNELER BIRAKILINCA TAKVİM İŞLEYECEK

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; PKK'nın elindeki devlet görev görevlilerinin serbest bırakılması ve mektupların İmralı'ya ulaşmasının ardından takvim işlemeye başlayacak. İkinci aşamada örgüt üyelerinin güvenli biçimde sınır dışına çıkarılması için ortam oluşturulacak. Çatışmasızlık ilanıyla beraber, PKK Türkiye'deki militanlarını çekeceğini açıklayacak. Herhangi bir müdahalenin olmayacağı garantisi alındıktan sonra çekilme başlayacak. Kandil, Avrupa mektuplarının bu hafta sonuna kadar Ankara'ya ulaşmasının ardından üçüncü heyetin en geç bir hafta sonra taslağa son şeklini vererek İmralı'ya gitmesi bekleniyor.