Polis teşkilatının yüzde 20'si paralel yapının elinde

Polis teşkilatının yüzde 20'si paralel yapının elinde

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; İçişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat, TEM ve Personel daireleri tarafından yapılan çalışma sonucunda paralel yapının emniyet ayağının istatistiki tablosu çıkarıldı. Buna göre paralel yapı aralarında Ankara, İstanbul, Adana, Bursa ve İzmir'in de bulunduğu 40 ilin emniyet teşkilatlarına sızdı. Nüfus ve iş yoğunluğu açısından Türkiye'nin en kritik illerini kapsayan çalışma sonucunda paralel yapı içinde faaliyet gösteren, toplantılara katılıp ilişkili olan 41 bin civarında polis tespit edildi. Bunların 5 bini, emniyetin amirlik sınıfının ilk basamağı olan komiser yardımcılığından başlayarak, 1. sınıf emniyet müdürlüğüne kadar olan rütbeli kadroyu oluşturuyor. Geri kalan 36 bin civarındaki sayının ise polis memuru olduğu belirlendi. Elde edilen sayısal veriler teşkilatın 5'te 1'ini (yüzde 20) paralel yapının oluşturduğunu gösterdi.

EMNİYET PİRAMİDİ DÜZELTİLECEK

Hükümete yönelik 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından emniyet teşkilatında başlatılan yeniden yapılanma kapsamında TBMM'ye sunulan "İç Güvenlik Paketi'nde" radikal önlemler yer alırken 228 bin mensubu bulunan emniyet teşkilatının personel yapısı da ayrıca mercek altına alındı. Piramidi bozulan teşkilatı yeniden düzeltme çalışmaları kapsamında İstihbarat, Terörle Mücadele ve Personel Daire başkanlıkları tarafından emniyette yuvalanan paralel yapı mensuplarının tespiti için ilk aşamada 40 ile öncelik verildi. Paralel yapının fotoğrafının çekildiği çalışmayı özellikle İstihbarat, KOM ve TEM başkanlıkları yürüttü. İllerde, bu başkanlıkların bünyesinde görev yapan şube müdürlüklerinde aktif olarak paralel yapı adına faaliyet yürüten amirler, müdürler ve polisler tespit edildi. 40 ilde görevli bulunan 180 bin polis arasından 5 bini rütbeli olmak üzere yaklaşık 41 bin ismin paralel yapıyla ilişkisi tespit edildi. 41 ildeki çalışmaların ise sürdürüldüğü öğrenildi.

İLK ETAPTA POLİS 600 EMEKLİ EDİLECEK

40 ildeki çalışma sonucunda paralel yapıya ait evlerde yetişen, faaliyetlere katılan veya ilişkisi tespit edilen kişilerin teşkilat içindeki oranının 5'te 1'e karşılık geldiği belirlendi. "İç Güvenlik Paketi"nin bir ayağını oluşturan emniyetteki paralel ayıklamanın dayanağını oluşturan bu çalışmanın, emeklilik formülüne de ışık tutacağı öğrenildi. Haklarında açılan soruşturmalar sonucunda teşkilattan ihraç edilen amir kadrosundaki 150 personel dışında merkeze çekilenlerin de aralarında bulunduğu 600 kişinin ilk etapta re'sen emekli edilmesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA 400'Ü RÜTBELİ 10 BİN POLİS

17-25 Aralık darbe girişiminin ardından deşifre olan paralel yapıya yönelik 10 aylık çalışma sonucunda tespit edilen verilerin piramit yapısını bozduğu da tespit edildi. Piramidi düzeltecek olan çalışmada bazı illerin verileri dikkat çekti. Buna göre paralel yapıyla bağlatılı veya sempatizan olduğu tespit edilen polislerin sayısı şöyle: İstanbul'da 37 bin 900 personelden 400'ü rütbeli olmak üzere 10 bin, Ankara'da 19 bin 487 personelden 877'si rütbeli olmak üzere 6 bin 877, Adana'da 8bin 076 personelden 135'i rütbeli olmak üzere bin 89, İzmir'de 12 bin 338 personelden 150'si rütbeli 2 bin, Bursa'da 7 bin 840 personelden 108'i rütbeli 842 , Diyarbakır'da 8 bin 809 personelden 300'ü rütbeli 4 bin 900, Kayseri'de 4 bin 190 personelden 86'sı rütbeli 586 ve 3 bin 651 kadrosu bulunan Van'da 81'i rütbeli 321 polis.