Euro
10.2851
1.69%
Dolar
8.7385
1%
Altın
493.08
0.23%
Borsa
1.399
-0.58%
Bitcoin
384.039
4.36%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Rasmussen Çin - Türkiye füze anlaşması ile ilgili konuştu

  Rasmussen Çin - Türkiye füze anlaşması ile ilgili konuştu

  NATO Genel Sekreterİ Rasmussen, Hangi ekipmanı alacağı Türkiye’nin ulusal kararıdır dedi.
  • 23.10.2013 - 00:34

  Rasmussen Çin - Türkiye füze anlaşması ile ilgili konuştu #1

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin Çin’den almayı planladığı füze sistemleri konusunda NATO’nun duruşunun gayet net olduğunu ve hangi ekipmanın alınacağının ulusal düzeyde verilecek bir karar olduğunu söyledi.

  NATO'NUN ENDİŞELERİ VAR

  NATO Genel Sekreteri Rasmussen Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları toplantısı sonrasında basının karşısına geçerek gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Rasmussen, Türkiye’nin Çin’den almayı planladığı füze sistemleri konusunda NATO’nun bir takım endişeleri olduğunun bilindiği ve bu konunun Savunma Bakanları toplantısında gündeme getirilip getirilmediğinin sorulması üzerine, konunun toplantıda ele alınmadığını ifade ederek, “Bu konudaki duruşumuz oldukça açıktır. Hangi ekipmanın satın alınacağı ulusal bir karardır ve öyle kalacaktır. Ancak NATO’nun perspektifinden bakıldığında, elbette ki ulusların almayı planladıkları sistemlerin müttefik devletlerdeki benzer sistemlerle uyumlu olarak çalışabilmesi büyük önem arz etmektedir. Buna birlikte çalışabilirlik diyoruz” dedi.

  TÜRKİYE'NİN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

  Türkiye’nin de NATO’nun bu duruşunun farkında olduğuna inandığını belirten Rasmussen, “Türk yetkililerin son kararı vermeden önce bunu göz önüne alacağını düşünüyorum. Anladığım kadarıyla da henüz nihai bir karar verilmiş değil” şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir