Renan Bilek'ten Başbakan Erdoğan'a mektup

Renan Bilek'ten Başbakan Erdoğan'a mektup

Kanal D ekranlarında yayınlanan Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde canlandırdığı Süleyman karakteriyle adından söz ettiren Renan Bilek, soL gazetesi aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı.

Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu durumu eleştiren Bilek, mektubunda dikkat çeken şu ifadelere yer verdi: "Sayın Erdoğan, Siz de Suriye'de kan dökmek istiyorsanız, Buyrun gidin ve kendi kanınızı dökün. Bunu yapacak delikanlılıkta olduğunuzu Davos'ta "Van minüt"le gösterdiniz..."

İŞTE RENAN BİLEK'İN BAŞBAKAN ERDOĞAN'A YAZDIĞI O MEKTUP;

"Sayın Bay Başkan,

Zamanınız olursa okumanız için bir mektup yazdım size.

Çarşamba akşamından önce savaşa gitmemi isteyen celp kağıdımı almış bulunuyorum.

Sayın Bay Başkan,

Bunu yapmak istemiyorum.

Ben yeryüzünde, yoksul insanları öldürmek için bulunmuyorum.

Kızdırmak için değil ama size söylemek zorundayım, Aldığım karar şudur ki, askerden kaçacağım."

Henüz 26 yaşındayken yazdığı "Günlerin Köpüğü", "Mezarlarınıza Tüküreceğim" ve "Pekin'de Sonbahar" romanlarıyla ünlenen Fransız müzisyen, senarist, gazeteci, roman ve tiyatro oyunu yazan Boris Vian, 1954 Cezayir Savaşı üzerine yazdığı Asker Kaçağı (Le Déserteur) şarkısında böyle söyler.

BERBAT BİR TAKTİK

Emperyalistler ve ondan medet uman, onun suyuna giden ya da ona yedeklenerek hayaller kuranlar için ne kadar da klasik bir oyundur bu savaş çığlıkları. Kapitalizmin, bunalım dönemlerinden tutun da, işleri umduğu, beklediği gibi götüremeyen tüm iktidarların da can simidi gibi sarıldığı eski, kokmuş, berbat bir taktik.

Kendi ülkesinin topraklarını aleni bir şekilde, komşu ülkedeki iktidarı devirmeye çalışan bir gruba açan iktidar, hezeyanlar içersinde savaş çığlıkları atmakta. Bütün bir coğrafyayı nasıl bir maceranın içersine sürüklediğinin farkında olmaması mümkün değil. Farkında değilse ne gaflettir? Farkındaysa nasıl bir aymazlık!

ÖSO MİLİTANLARI TOPRAKLARIMIZDA CİRİT ATIYOR

Aleni bir şekilde Özgür Suriye Ordusu denen bir örgütün militanları, topraklarımızda cirit atmakta, elini kolunu sallaya sallaya dolaşmakta, başta Hataylılar olmak üzere, sınır boyunca yaşayan tüm vatandaşlar rahatsız olmakta, bunu ifade etmekte, ama değişen hiçbir şey olmamakta.

AKILLA İZANLA İLGİSİ NEDİR

Bu savaş çığlıklarını atanların olmayabilir, ama o coğrafyada yaşayanların, sınırın öte tarafında, akrabaları var. Yıllarca gazetelere, ekranlara yansıyan, tel örgülü bayramlaşmaları nasıl unutabiliriz? Bu ebrulî coğrafyayı, daha da fazla kardeş kanıyla sulamak için bu çaba, bu istek, bu histeri neyin nesidir? "Arap Baharı" adı altında pazarlanmaya çalışılan ve kısa sürede maskesi düşen o kepazeliğe, o rezil, pis oyuna inananlar, kananlar bile, böylesi bir savaşı istemezken, hezeyanlar içersinde ülkeyi savaşa sokmaya bu kadar çaba göstermenin akılla izanla ilgisi nedir?

ABD'DEN ÇOK ABD'CİLİK

Kralcıları bile utandırırcasına "ABD'den çok ABD'cilik" sergileyen bu tavırlar, AKP hükümetinin demokrasi havariliğine samimiyetle inananların bile gönlünde, nihayet derin şüpheler yaratmayı başarmıştır.

Hiç kimse bu ülke vatandaşlarını, iki ucu pislik içersindeki bir değneği tutmaya zorlayamaz. Çünkü gerçek olan şudur ki: Bu savaş bizim savaşımız değildir!..

Boris Vian'ın Asker Kaçağı şarkısı şu sözlerle son bulur:

Yarın sabahtan, kapımı kapatacağım, ölü yılların gözü önünde, yollara çıkacağım.

Hayatımı dileneceğim, Fransa yollarında, Brötayn'dan

Provens'e dek,

ve haykıracağım insanlara:

Reddedin itaat etmeyi, bunu yapmayı reddedin,

gitmeyin savaşa, reddedin yola çıkmayı.

Eğer kan vermek gerekiyorsa, buyrun kendinizinkini verin,

siz iyi bir havarisiniz Sayın Bay Başkan.

Eğer beni ele geçirmek istiyorsanız, jandarmalarınıza haber verin,

orduya katılmayacağımı ve çekip vurabileceklerini."

Sayın Erdoğan,

Siz de Suriye'de kan dökmek istiyorsanız, Buyrun gidin ve kendi kanınızı dökün. Bunu yapacak delikanlılıkta olduğunuzu Davos'ta "Van minüt"le gösterdiniz. Siz iyi bir öndersiniz. Buyrunuz önden gidiniz

Sayın Bay Erdoğan!"