Petrol
84.77
2.31%
Euro
17.7
-0.19%
Dolar
18.4424
-0.18%
Altın
966.11
0.32%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.572
-0.45%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  Reuters son dakika geçti: Türk uçağı düşürüldü

  Reuters Akdeniz'e düşen Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünü son dakika geçti
  • 22.06.2012 - 18:19
  Reuters son dakika geçti: Türk uçağı düşürüldü

  Reuters son dakika geçti: Türk uçağı düşürüldü #1

  Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağı, Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Pilotlarla iletişim kesildi, bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları neticesinde pilotların yerlerinin belirlendiği ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği belirtildi. Uçağın kesin düşüş nedeniyle ilgili açıklama ise yapılmadı.

  SURİYE KARASULARININ 8 MİL AÇIĞINDA

  Bu arada irtibat kesilen savaş uçağının, Suriye karasularının 8 mil açığında uluslararası sulara düştüğü bilgisi geldi. Hatay'ın Samandağ İlçesi'nin güney batısında Akdeniz'e düştüğü belirtilen uçağı arama çalışmaları başlatıldı.

  Bölgeye sevk edilen uçak ve helikopterlerle arama ve kurtarma çalışması başlatıldı. Mersin ve İskenderun'dan da 2 firkateyn ve 1 Sahil Güvenlik botu bölgeye hareket etti.

  PİLOTLARIN YERİ BELİRLENDİ

  Arama kurtarma çalışmaları neticesinde F-4E Phantom tipi uçakla Akdeniz'e düşen pilotların yerinin belirlendiği bilgisine ulaşıldı. Bölgede arama-kurtarma yapan ekiplerden gelen ilk bilgilere göre pilotların bulunduğu yer tespit edildi. F-16'ların eşliğinde bölgeye giden kurtarma ekipleri, pilotların getirilmesi için girişimlerde bulundu.

  REUTERS SON DAKİKA GEÇTİ: UÇAĞI SURİYE DÜŞÜRDÜ

  BBC Arapça, Suriye'nin kuzeyindeki Lazkiye kentinde bulunan görgü tanıklarının uçağın Suriye hava savunma sistemlerinin açtığı ateş sonucu düşürüldüğünü söylediklerini bildirdi.

  Russia Today de yine görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, pilotların Suriyeli yetkililer tarafından tutuklandığını öne sürdü.

  Lübnan Hizbullahı'na ait olan El Manar kanalı, Suriyeli güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uçağın vurularak düşürüldüğünü öne sürdü. Bu iddia, Reuters haber ajansı tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.

  SURİYE ÜZÜNTÜLERİNİ BİLDİRDİ

  Bu arada Suriye, resmi kanallarla uçağın düşüşüyle ilgili olarak üzüntülerini Türk tarafına bildirdi.


  Görüş Bildir