Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
583.617
-0.69%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C
  Türkiye NATO'ya patriot için başvurdu

  Türkiye NATO'ya patriot için başvurdu

  İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin NATO'ya patriot füzeleri için başvurduğunu duyurdu..
  • 21.11.2012 - 16:25

  Türkiye NATO ya patriot için başvurdu #1

  Türkiye, Suriye sınırında yaşanan saldırılar sonrası NATO'ya resmen patriot füzesi başvurusunda bulundu. Reuters'in bu iddiası sonrası NATO'dan da "Türkiye'nin bu talebi en kısa sürede gündeme alınacak" açıklaması geldi.

  DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin ulusal savunmasının desteklenmesi talebinin NATO'da bugün yayımlanan bir mektupla resmen gündeme getirildiğini belirterek, "NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır" açıklamasında bulundu. 

  Dışişleri Bakanlığı, "Suriye'de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında ulusal hava savunmamızın Müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO'dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

  MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

  Türkiye'nin NATO'dan Patroit alımının kesinleşmesinin ardından, bu mesele ile ilgili en yetkili kişiden açıklama geldi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı jet açıklamada "Kaç tane Patroit gelecek hangi ülkelerden gelecek bu daha sonra belli olacak" dedi.

  PATRIOT SİSTEMİ NE İŞE YARAR?

  RASMUSSEN: "SAVUNMA AMACIYLA TALEP EDİLDİ"

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'nin talebini doğrularken, patriotların saldırı amacıyla değil tamamen savunma amacıyla NATO'dan istendiğine işaret etti. Rasmussen, "Önümüzdeki hafta NATO heyeti patriot için Türkiye'de incelemelerde bulunacak" açıklamasında bulundu.

  ERDOĞAN: "TALEPSE TALEP"

  Pakistan'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, "Suriye'den füze tehlikesine karşı Türkiye'nin NATO'dan bir Patriot talebi olacak mı?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

  “Bu konuyla ilgili de değerlendirmeleri arkadaşlarımız büyük ölçüde bitirdiler. NATO'ya gerekli cevap verilecek. Talepse talep, bütün bunlar yapılacak. Ona göre adımı atacağız. Çünkü orada tehdit altında olan bölge Türkiye'nin toprakları olduğu kadar NATO'nun da topraklarıdır.”


  Görüş Bildir