Petrol
94.9
0.06%
Euro
18.1917
0.02%
Dolar
18.5829
-0.01%
Altın
1.022
-0.01%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
373.778
-1.03%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Reyhanlı'daki yürek dağlayan fotoğrafın hikayesi

  Reyhanlı'daki yürek dağlayan fotoğrafın hikayesi

  Reyhanlı'daki patlamada, acının sembolü haline gelen fotoğrafıyla dünyanın tanıdığı Döne Kuvvet’in gözyaşları dinmiyor.
  • 13.05.2013 - 07:27

  Hatay'ın Suriye sınırındaki Reyhanlı İlçesi'nde patlayıcı yüklü iki ayrı aracın on dakika arayla infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya yükseldi. 26'sı ağır 51 yaralının tedavisi sürüyor. Ölenlerin kimlikleri belirlenirken, Adli Tıp Kurumu'ndan ailelerine teslim edilen cenazeler toprağa verildi. Yakınlarını kaybedenlerin acısı ise yürekleri burktu. Patlamada hayatını kaybedenlerin en küçüğü Fatma Nur Erboz ise tüm Türkiye'nin yüreğini dağladı.

  Reyhanlı daki yürek dağlayan fotoğrafın hikayesi #11.5 YAŞINDA BİR YAŞAM SON BULDU

  Fatma Nur Erboz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılara kurban gidenlerin en küçüğü, en masumu. Henüz 1.5 yaşındaki Fatma Nur, anne ve babasının 5'inci evlilik yıl dönümünde onlara en acı şekilde veda etti.

  GÜLÜP OYNARKEN PATLAMA OLDU

  Ölüm talihsiz Fatma Nur'u, annesi Kübra ve kardeşi Efe Erboz ile birlikte, Reyhanlı'da yaşayan 44 yaşındaki teyzesi Nadire Kuvvet'i ziyaret etmeye gittikleri günde yakaladı. Geçtiğimiz perşembe günü annesi ve kardeşiyle birlikte Reyhanlı'da yaşayan yakınlarının yanına tatile giden 1,5 yaşındaki Fatma Nur, olay günü Reyhanlı'da kozmetik dükkanı işleten teyzesi Nadire Kuvvet ile teyzesinin iş yerine gitti. Sabah saatlerinde teyzesiyle güle oynaya vakit geçiren Fatma Nur, öğle saatlerinde meydana gelen bombalı saldırıda Nadire Kuvvet ile birlikte can verdi.

  Reyhanlı daki yürek dağlayan fotoğrafın hikayesi #2

  DÖNE NİNENİN FERYADI

  Reyhanlı daki yürek dağlayan fotoğrafın hikayesi #3Döne  Kuvvet'i bütün Türkiye, patlamada enkazın içinde kollarını açmış feryat eden fotoğrafı ile tanıdı. Kızının ve  küçük torununun ceset parçalarını yerden toplayan Döne Kuvvet'in  feryatları ise yürekleri burktu. Zaman gazetesinden Selim Budak ve Nurullah Kaya'nın haberine göre, belediye binasına yüz metre mesafedeki  evlerinden patlamayla birlikte olay yerine koşan Döne Kuvvet, ağıtlar  yakarak olay anını şöyle anlatıyor: "Kızım Nadire, belediyenin yakınında  bir hediyelik eşya dükkânında çalışıyordu. Öğle yemeği için eve gelmişti. Sonra tekrar işine gitmek için hazırlandı. Küçücük torunum  Fatma Nur, 'Teyzecik beni de götür' diye yalvardı. Annesi Kübra ile birlikte torunumun başına kırmızı kurdeleyi bağladık. Sonra giyinip kuşanıp teyzesi ile gittiler. Teyzesi aldı kucağına onu. Biraz sonra gümbür etti. Yer gök inledi. Hemen dışarı fırladım, peşlerinden gittim.  Kızımla torunumun cesetlerini gördüm. Birbirlerine sarılıp gittiler. Yavrularım kucak kucağa gittiler. Ceset parçalarını, kollarını topladım. Yumuşacık kolları vardı. Her yerde parçalanmış cesetler vardı.  Patlamanın olduğu yerde sular fışkırıyordu. Arabalar parçalanmıştı." 

  Döne nine, "Bu zalimliği bir daha bize gösterme." diye Allah'a  yalvarırken, gözyaşları içerisinde, "Savaş etmedik. Biz kime ne yaptık?  Ne ettim yavrum? Ateşler yandı. Boşu boşuna gitti yavrularım." diyor.

  Reyhanlı daki yürek dağlayan fotoğrafın hikayesi #4

  "BU ACIYA DAYANMAK ÇOK ZOR"

  Acılı baba Astsubay Hakkı Beyazıt Erboz da eşi Kübra'yı saldırıdan iki gün önce Reyhanlı'ya gönderdiğini ifade ediyor. 1 buçuk yaşındaki kızının arkasından gözyaşı döken Erboz, "Çok sevimliydi. Mavi mavi gözleri, sarı saçları vardı. Yürümeye başlamıştı. Yeni yeni kelimeler söylüyordu. Evlilik yıl dönümünde onu kaybettik." ifadelerini kullanıyor. Karaman'ın Ermenek ilçesinde görev yapan ve olayı duyar duymaz Reyhanlı'ya gelen Hakkı Erboz, eşi ve diğer çocuğu Murat Efe'nin de dükkâna gideceğini ancak eşi oyalanınca patlamadan kurtulduklarını anlatıyor. Terörün amacının gerginlik çıkararak halkın huzurunu bozmak olduğunu kaydeden acılı baba, "Daha önce Kars'ta, Hakkâri Yüksekova'da olay yeri incelemede görev yaptım. Terörün gerçek yüzüyle 16 yıldır beraberim ancak yavrumu ve baldızımı bir terör saldırısında kaybetmenin acısı çok farklı. Yıllarca terörle mücadele ettim. Yavrumu teyzesinin kucağında memleketimde kaybettim. Teyzesi kızıma sarılmış ve birlikte can vermişler. Kızımı elime aldığımda bir tutam kızarmış et parçası vardı. Dayanmak çok zordu. Bu, çok acı bir durum. Allah'ın takdiri bu şekildeymiş." ifadelerini kullanıyor.

  AĞITLAR YÜREKLERİ DAĞLADI

  Küçük Fatma Nur'un annesi Kübra Erboz da annesi Döne Kuvvet'e sarılarak ağıtlar yakıyor. Ayakta durmakta ve konuşmakta zorlanan Kübra Erboz, annesine seslenerek, "Şehit oldular annem. Küçücük kızım teyzesine sarılıp öldü. Hiç günahları yoktu. Bacımın, yavrumun günahı yoktu. Kahrolsunlar." diye taziye evinde feryat ediyor.


  Görüş Bildir