Ricciardone: Esad İran silahlarını PKK'ya veriyor

Ricciardone: Esad İran silahlarını PKK'ya veriyor

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Beşar Esad'ın İran'dan gelen silahları PKK ile paylaştığını söyledi. Ricciardone, "İran'dan Suriye'ye giden silah transferlerini azaltmaya çalışıyoruz. Irak hükümetinden de aynı şeyi yapmasını istiyoruz" dedi.

ABD Büyükelçisi Ricciardone, aralarında Ankara Temsilcimiz Nuri Elibol'un da olduğu bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

Türkiye gazetesi Ankara temsilcisi Nuri Elibol'un sorularını yanıtlayan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone gündemi değerlendirdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın çok yoğun bir programı olmasına rağmen Türkiye'ye verdiği önem sebebiyle İstanbul'a geldiğini hatırlatan Ricciardone, "İki ülkenin görüşlerini paylaşabilmesi önemliydi. Suriye konuşuldu ağırlıklı olarak. Bu konu hem Türkiye'nin hem Amerika'nın ulusal güvenliğini ilgilendiriyor. PKK ile mücadele de Türkiye'nin yanındayız. İster Irak ister Suriye'den gelsin isterse de Avrupa'dan her zaman Türkiye'nin yanındayız" diye konuştu.

ESAD HEP PKK'YI DESTEKLEDİ

Esad'ın PKK'yı desteklediğinden şüphenin olmadığına işaret eden Ricciardone, "Esad rejimi hep PKK'yı destekledi. Oğul Esad'ın yaptığından şüphelenecek bir neden yok. Kendi halkını bölmeye çalışıyor. Kötü oyunu oynuyor. Çok kötü bir durumda" diye konuştu.

İRAN'DAN GELEN SİLAHLAR PKK'YA

İran'ın Esad'a silah gönderdiği konusundaki raporlara atıf yapan Ricciardone, şunları söyledi: "İran'dan Suriye'ye giden silah transferlerini azaltmaya yavaşlatmaya çalışıyoruz. Irak hükümetinden de aynı şeyi yapmasını istiyoruz. Silahların girişiyle birlikte bu silahlar PKK eline de geçiyor. Suriye'deki rejimin eline geçen silahları rejim destekçileriyle paylaşıyor. Biliyorsunuz ki PKK, Suriye rejimiyle birlikte." Suriye'ye yönelik tampon ya da uçuşa yasak bölge gibi konuların gerçekleştirmesinin zor olduğunu da belirten Ricciardone, "Sadece hukuki değil ciddi pratik engeller var. Elbet değerlendirmeliyiz. Ama bunları konuşuyor olmamız taahhüt ettiğimiz anlamına gelmiyor. Her türlü yedek planı göz önüne almak zorundayız" diye konuştu.

BM DIŞINDA KARAR ALABİLİRİZ

Büyükelçi Ricciardone Suriye halkına BM kanalları aracılığıyla giden yardımları 'hayal kırıklığı' olarak nitelendirerek, "Şu an giden yardımın sadece Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki mültecilere olduğu düşünmeyin. Esad sonrasında da daha çok yardım yapabilmeyi umuyoruz" dedi.

BM'den Suriye'ye yönelik karar çıkartmak için çalıştıklarını ancak Rusya ve Çin'in engellediğini hatırlatan Ricciardone, 'Suriye de pek çok insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi kararı çıkmazsa eğer Suriye'de ki geçiş dönemini gerçekleştirmek için başka bir karar almamız gerekecek" dedi.

AHLAKİ ÖFKE HİSSEDİYORUZ

Suriye konusunda askerî seçeneği 'son çare olmalı' şeklinde nitelendiren Ricciardone, "Siyasi ekonomik çözümler bulunmalı. Türkler de aynı düşünüyor. Aynı şekilde ahlaki öfke hissediyoruz. Suriye hükümetinin kendi halkını öldürdüğünü izlemek bu bizi ilgilendirmez diyemiyoruz. O yüzden Suriye halkına yardım için bir yol bulmalıyız" şeklinde konuştu.

TÜRK JETİYLE İLGİLİ İSTİHBARATIMIZ YOK

Türk jetinin uyarı yapılmadan düşürüldüğünü söyleyen Ricciardone, "Suriye uçağı düşürmekle övündü" dedi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Suriye tarafından düşürülen Türk jetine ait yeni bilgilerin ortaya çıktığı iddiası üzerine yeni bir bilginin kendilerinde olmadığını söyledi. Türkiye'nin pilotlarını kaybetmesinin acı verici olduğunu ifade eden Ricciardone, "Kalıntıların ele geçmesi için elimizden gelini yaptık. Suriye uçağı düşürmekle övündü. Uyarı yapılmadan düşürüldü. Bağımsız bir istihbarat bilgimiz yok. Nasıl ya da nerede düşürüldüğü yorumunu jüri konumunda değiliz" dedi.

İŞ BİRLİĞİMİZ ETKİLEYİCİ

Türkiye ile ABD'nin PKK'ya karşı iş birliğin de değinen Ricciardone, "Operasyonel detaylara giremem. Ama Türk halkı bilmeli ki iş birliğimiz etkileyici" dedi. Ricciardone Irak ve Kuzey Irak Yönetiminden hem kendi sınırlarını kontrol altına alması ve PKK'yı engellemesi konusunda daha fazla iş birliği beklendiğini de ifade etti.