Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.874
-4.28%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Saat saat Suriye yolcu uçağı krizi

  Saat saat Suriye yolcu uçağı krizi

  Türkiye'nin indirdiği Suriye yolcu uçağıyla ilgili yaşanan krizin kilitlendiği nokta uçakta silah olup olmadığıydı..
  • 11.10.2012 - 16:13

  Saat saat Suriye yolcu uçağı krizi #1

  Türkiye, Rusya'dan kalkan Suriye yolcu uçağında silah ve askeri malzeme bulunduğu gerekçesiyle Ankara'ya indirdi. Türk F-16 jetleri eşliğinde Esenboğa Havalimanı'na indirilen uçak yaklaşık 9 saat havaalanında kaldı. Türk yetkililer uçakta askeri haberleşme cihazlarının bulunduğunu açıklayarak bu cihazlara el koyduğunu açıkladı. Ancak Suriyeli ve Rus yetkililer ise uçakta makina yedek parçası bulunduğunu, askeri malzeme bulunmadığını açıkladı.

  SİLAHLA İLGİLİ KESİN BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

  Karşılıklı açıklamalara rağmen uçakta askeri malzeme ya da silah bulunup bulunmadığı konusunda kesin bir açıklama yapılmazken silahlara ilişkin somut bir belge ya da bilgi de verilmedi. 

  TÜRKİYE 244 SAT SONRA NOTA VERDİ

  Bugün akşam saatlerinde Türkiye'de Suriye'ye uçak notası geldi.Türkiye'nin, askeri malzeme taşıyarak sivil havacılık kurallarını ihlal eden uçakla ilgili Suriye'ye nota verdiği bildirildi. 

  Saat saat Suriye yolcu uçağı krizi..

  SURİYE UÇAĞI TÜRKİYE HAVA SAHASINDA

  19.30: Moskova'dan kalkan Suriye yolcu uçağı saat 19.30 sularında Türkiye hava sahasına giriş yaptı. Türk F-16'ları Suriye uçağını Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirdi.

  TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN İLK AÇIKLAMA

  21.20: Dışişleri Bakanlığı yetkilileri uçakta askeri malzeme olduğuna dair istihbarat sonrası Suriye yolcu uçağını Ankara'ya indirdiğini açıkladı. Ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ' "Sivil uçakların taşıdıkları kargoyla ilgili bildirim yapmaları gerekir. Bu uçakla ilgili kargosunda sivil havacılık kurallarına uygun olmayan bazı yük olduğu bilgisi geldi. Biz de incelenmesi için indirilmesine karar verdik.' açıklamasında bulundu.

  RUSYA TÜRK YETKİLİLERLE İLETİŞİME GEÇTİ

  00.00: Gece yarısı Rusya cephesinden ilk girişimler geldi. Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağının Türk F-16 savaş uçaklarının müdahalesi ile Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi üzerine Rusya harekete geçti. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçiliği, vakayla ilgili hemen Türk Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçti.

  SURİYE YOLCU UÇAĞI TÜRKİYE'DEN AYRILI

  02.30: Aramanın ardından uçağın yolcularıyla birlikte gitmesine izin verildi. Uçak, 9 saatlik bekleyişin ardından saat 02.30'da Esenboğa Havalimanı'ndan kalkış yaptı.

  RUS YOLCU: UÇAKTA MAKİNA YEDEK PARÇASI VARDI

  04.22: Moskova'dan Şam'a giden Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağının Türk jetleri tarafından Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi ile ilgili gelişmeler Rus basınında geniş yankı buldu. Uçakta aralarında çocukların da bulunduğu 17 Rus yolcunun da olması Moskova'da tedirginliğe yol açtı. Rus basınına konuşan uçaktaki yolculardan Fatma El-Saman, "Türk uzmanların Suriyeli bir iş adamının Rusya'dan satın aldığı makine parçalarının yer aldığı kargo ile ilgilendiklerini, ancak uçakta herhangi bir silah olmadığının açık bir şekilde görüldüğünü" ileri sürdü.

  RUSYA'DAN UÇAKTA NE VARDI AÇIKLAMASI

  12.00: Rus silah ihracat şirketinden üst düzey bir yetkili Interfax'a yaptığı açıklamada, uçakta herhangi bir askeri mühimmatın olmadığını iddia etti. "Herhangi bir silah, sistem ya da askeri mühimmat yolcu uçağında olmaz." ifadelerini kullanan yetkili, Rusya ve Suriye arasında askeri teknolojik ilişkilerin durdurulmadığını hatırlattı. Rus askeri kaynak, "Gerekmesi durumunda Rusya deniz yolu ile Suriye'ye rahatlıkla askeri mühimmat ya da silah ulaştırabilir. Bunun için sivil uçak ya da yasal olmayan yolları kullanmaya gerek yok. Bu işlem belirlenen prosedür çerçevesinde yapılır" değerlendirmesinde bulundu.

  SURİYE'DEN AÇIKLAMA: UÇAKTAKİ KARGO YASAL

  13.12: Suriye Havayolları: Uçaktaki kargo yasaldı. Suriye Arap Havayolları, dün Ankara'ya indirilen yolcu uçağının yasal kargo taşıdığını savundu. Şam'da basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür Ghaida Abdulatif, elektrikli aletler içeren sivil kargonun taşınmasının yasal olduğunu ve bunun resmi olarak kayıtlı olduğunu öne sürdü.

  RUS BÜYÜKELÇİ ANKARA

  15.17: Uçak kriziyle ilgili Ankara Dışişleri binasına gelen Rusya Büyükelçisi Ivanovskıy, Dışişleri Bakanlığı'ndan saat 15.17'da ayrıldı..

  AKŞAM SAATLERİNDE TÜRKİYE'DEN SON AÇIKLAMA

  16.00: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye'ye indirilen Suriye uçağıyla ilgili, "Uçağın pilotu, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda tarafımıza bir bilgi vermemiştir. Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara'daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinden uçağın Ankara'dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir" dedi.


  Görüş Bildir