Sabih Kanadoğlu'ndan açlık grevi yorumu

Sabih Kanadoğlu'ndan açlık grevi yorumu

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, açlık grevlerinin bir sonuç alabilmek için girişilen bir yol olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

"YAŞIM MÜSAİT DEĞİL"

Kanadoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın ile birlikte, CHP Gaziantep İl Teşkilatı tarafından düzenlenen, 'Cumhuriyetimizin 89. Yılında Hukuk İhlalleri ve İleri Demokrasi Yalanı' konulu konferansa katıldı. Burada katılımcıların gündemle ilgili sorularını cevaplandıran Kanadoğlu, cumhurbaşkanlığına adaylığını düşünüp düşünmediğini merak eden bir katılımcıya, "Her zaman aklım ihtirasımın önünde gider" dedi. Kanadoğlu, CHP'den neden aday olmadığı ile ilgili olarak da "Yaşım müsait değil." cevabını verdi.

SEÇİLME YAŞIYLA İLGİLİ POLEMİĞE TURGUT ÖZALLI CEVAP

Seçilme yaşının kaç olması gerektiği ile ilgili değerlendirmede bulunan Kanadoğlu, "Ne seçtiğinizi iyi bilmek lazım. Sizi yönetmek için seçeceksiniz. Yani 18 yaşındaki bir genç memleketi yönetebilir mi? Yani eğer 70 yaşındaki bir insandan daha da yetişmiş, o bilince oluşmuş ise olabilir. Yaşta değil, baştadır, o da ayrı bir laftır. Türkiye'nin sorunu bu gibi, buymuş gibi bunun gündeme getirilmesini anlamak mümkün değil. Oy alabilmek için seçilme yaşını aşağıya çekersek biraz daha fazla oy alırız hesabı... Bilmiyorum. Sizin takdirinize sunuyorum. Bu Turgut Özal'ın zehirlendi meselesi gibi bir şey." diye konuştu.

"İNSAN OLAN ÖLÜM ORUCUNU KABULLENEMEZ"

Açlık grevlerini de insani yönüyle değerlendirdiğini kaydeden Kanadoğlu, "Elbette ki bir insanın ölüm orucuna yatması kabullenilecek bir şey değil. Çok gayri insani bir olay. Buna üzülmemek mümkün değil. İnsan olan bunu kabullenemez. Ama bu tabi hiç kuşku yok bir sonuç alabilmek için girişilen bir yol olarak da kabul edilemez. Her ölüm orucuna yatanın isteği yerine geliyor, verirseniz o ülkede ne adalet kalır kaostan başka hiçbir şey kalmaz. Onun için zaten başarılı bir siyasi iktidar buna yol açmayacak bir siyasi iktidardır. Buna yol açıyorsa, eleştirileceği nokta da budur." dedi.

ANADİLDE EĞİTİM

Anadilde eğitim hakkının Kürtlere verilmesinin ülkeyi bölüp bölmeyeceği ile ilgili de konuşan Kanadoğlu, "Bunda en ufak bir tereddüdüm yok. Anadilde eğitim başka bir şey. Anadili öğrenme başka bir şey. Anadilde eğitimi verdiğiniz taktirde, olduğu taktirde o sadece federal bir yapıda olabilir. O federal yapı, özerklik ve bağımsızlık isteği getirir. Onun için buna benim evet demem kesinlikle mümkün değil." açıklamasında bulundu.