Petrol
113.53
-0.24%
Euro
17.5476
-0.03%
Dolar
16.7003
0.11%
Altın
975.26
-0.09%
Borsa
2468
-0.89%
Bitcoin
338.145
-4.65%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C
  Sağlık Bakanı Koca: Türkiye'de koronavirüse rastlanmadı

  Sağlık Bakanı Koca: Türkiye'de koronavirüse rastlanmadı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüse rastlanmadığını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 25.02.2020 - 18:21

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'dan İstanbul'a gelmek üzere havalanan uçağın Ankara Esenboğa Havalimanı'na yönlendirilmesi ve yolcuların karantina altına alınması olayına ilişki açıklamalarda bulundu.

  "ANKARA'DA KARANTİNA MERKEZİ HAZIRDI"

  Etkili önlemler sayesinde dünyanın her bölgesinde koronavirüs vakalarının görülmesine rağmen Türkiye'de virüse rastlanılmadığını söyleyen Koca, "İran'dan gelen uçağı Ankara'ya yönlendirmemizin sebebi, daha önce deneyimli olan ekibin Ankara'da karantina merkezlerimizde hazır olmasıydı. Yolculardan bir kısmının Kum ve Meşhed ziyaretleri olduğunun öğrenilmesi, birkaç yolcuda da ateş olmayıp, öksürük bulgularının olması sebebiyle uçağı Ankara'ya indirme kararı aldık." ifadelerini kullandı.

  "TESTLER NEGATİF ÇIKTI"

  Bakan Koca, İran'dan getirilen ve karantina altında olan yolcuların tetkiklerinin negatif çıktığını, koronavirüs hastasının bulunmadığını söyledi. Koca, yolcuların karantina süresi hakkında ise, "Bilim Kurulu, risk analizi doğrultusunda nasıl bir yaklaşım içinde olacağımızı belirleyecek." şeklinde konuştu.

  Sağlık Bakanı Koca: Türkiye'de koronavirüse rastlanmadı VİDEO

  "VATANDAŞLARIMIZIN İRAN'A GİDİŞİNE İZİN VERMİYORUZ"

  İran'daki Türk vatandaşlarının Türkiye'ye gelmek istemeleri durumunda, nasıl getirilmeleri gerektiğiyle ilgili her türlü imkanın seferber edileceğini söyleyen Bakan Koca, "İranlı vatandaşlar İran'a gidebilir diyoruz ama hiçbir Türk vatandaşımızın İran'a gitmesine de izin vermiyoruz." dedi

  BAKAN KOCA HASTANEYİ ZİYARET ETTİ

  Bakan Koca, İran'dan gelen yolcular ve mürettebatın karantinada tutuldukları Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ni ziyaret edip, yetkililerden bilgi aldı.

  Hastane çıkışında gazetecilere açıklamada bulunan Koca, bugün İran'dan gelen yolcular içerisinde, özellikle Kum kenti hikayesi olan yolcuların varlığı ve 4 yolcuda soğuk algınlığı belirtileri görülmesi sebebiyle riske etmemek anlamında Bilim Kurulunun da tavsiyesi doğrultusunda karantina kararı alındığını anımsattı.

  YOLCULAR AYRI ODALARDA TUTULUYOR

  Zekai Tahir Burak Hastanesi ve Bilkent Gözlemevi'nde söz konusu yolcuların gözlem altına alındığını aktaran Fahrettin Koca, yapılanları yerinde görmek ve varsa eksikleri tamamlamak adına başhekimliğe ziyarette bulunduğunu söyledi.

  Burada yolcuların ayrı odalarda tutulduğunu, her birine tek kullanımlık malzemelerle hizmet verildiğini aktaran Koca, sağlık personelinin de gerekli tedbirlerle korunduklarını ifade etti.

  YOLCULAR AĞIRLIKLI OLARAK GENÇLERDEN OLUŞUYOR

  Yolcuların ağırlıklı olarak gençlerden oluştuğunu, 50 yaş üstü 11 kişi bulunduğunu, sadece 2 hastada diyabet, 1 hastada hipertansiyon, 1 hastada kronik bronşit bulunduğunu anlatan Bakan Koca, yolcuların genelde 25-30 yaş arasında olduğunu, 15 yaş altı çocuk yaş grubunda da 24 kişi bulunduğunu, bu yaş aralıklarında hastalığın daha az görüldüğünü ve daha hafif seyrettiğini kaydetti.

  "GENEL OLARAK KLİNİK DURUMLARI İYİ"

  Koca, "Şu an 132 ve artı 10 mürettebatla birlikte, ateşi 38 derecenin üzerinde herhangi bir yolcumuzun olmadığını söylemek istiyorum. Genel olarak klinik durumlarının iyi olduğunu, herhangi bu anlamda solunum ve benzeri sıkıntısının olmadığını özellikle belirtmek istiyorum." diye konuştu.

  "TETKİKLERDE POZİTİF ÇIKAN BİR HASTAMIZ OLMADI"

  Kum kenti geçmişi olan yolcuların varlığı nedeniyle hassasiyet gösterdiklerini ve 14 günlük zaman dilimini, kuluçka sürecini gözlemlemek istediklerini vurgulayan Fahrettin Koca, "Bilim Kurulu, bundan sonraki süreçte risk gruplarını özellikle her vatandaşımız için tespit ederek, ne kadarlık bir süreyle takip edilmesi gerektiğine önümüzdeki günlerde zaten karar vermiş olacak. Şu ana kadar çalışılmış olan numunelerde, tetkiklerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız olmadı. Şu ana kadar koronavirüs pozitif olan hastamız olmadığını söylemek istiyorum." ifadelerini kullandı.

  Bakan Koca, soğuk algınlığı bulguları olan hastalara "virüs paneli" denilen 24 farklı virüsün tespitine yönelik bir testin uygulandığını, bu açıdan da takibinin yapıldığını dile getirdi.

  Kaç numunenin sonucunun alındığı sorusuna karşılık Koca, vakaların 3'te 2'sinin bittiğini, 3'te 1'inin de kontrol amaçlı takip edildiğini belirtti.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir