Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Sakine Cansız PKK’nın kurucularındandı

  Sakine Cansız PKK’nın kurucularındandı

  Fransa'da öldürülen PKK'lı kadınların içinde en çok dikkat çeken isim Sara kod adlı Sakine Cansız kimdir?
  • 10.01.2013 - 11:36
  Sakine Cansız PKK’nın kurucularındandı

  PKK'nın Paris'teki Kürt enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda, aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç PKK'lı öldürüldü.

  Sakine Cansız PKK’nın kurucularındandı #1

  Konuya ilişkin Ankara'dan ilk açıklamayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptı: "PKK'nın kendi iç hesaplaşması gibi" dedi. PKK'nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, terör örgütünün Paris'teki enformasyon bürosuna düzenlenen saldırının, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapıldığını öne sürdü.

  BDP SERT TEPKİ GÖSTERDİ

  BDP'den de konuya ilişkin tepki geldi. BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, Paris'te PKK'nın kurucu kadrolarından Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Söylemez'in bir suikast sonucu öldürülmesini sert bir dille kınadı. Demirtaş ve Kışanak, yaptıkları açıklamada, Fransa hükümetinden katliamı aydınlatmasını isterken, Kürtleri bulundukları her yerde protesto gösterileriyle suikastı protestoya çağırdı.

  PKK'NIN HAYATTA KALMIŞ TEK KADIN KURUCULARINDANDI

  Öldürülen PKK'lılar içinde en çok dikkat çeken isim Sara kod adlı Sakine Cansız, PKK'nın hayatta kalmış tek kadın kurucularındandı. "1958 Tunceli" nüfusuna kayıtlı olan Cansız, uzun zamandır, Avrupa'da yaşıyordu. İmralı'yla MİT arasında görüşmelerin başladığı günlerde Abdullah Öcalan'la ilgili derin bilgilere sahip olan Cansız'ın katledilmesi, örgüt içerisinde bir infaz mı sorusunu gündeme getirdi. Sakine Cansız ismi, bundan 5 yıl önce PKK içindeki bir cinsel taciz skandalıyla gündeme gelmişti.

  Sakine Cansız PKK’nın kurucularındandı #2

  "Sara" kod adlı Sakine Cansız, Fehman Hüseyin'in adamlarının cinsel tacizine maruz kaldığı haberleri ortaya çıktığında yıl 2008'di. İşte Bahoz Erdal'a baş kaldıran Cansız'ın o dönem yaşadıkları..

  TACİZE UĞRADI

  Murat Karayılan tarafından Almanya'nın sözde sorumluluğuna getirilen ve Karayılan'ın sağ kolu olarak tanınan "Sara" kod adlı Sakine Cansız'ın, Fehman Hüseyin'in adamlarının cinsel tacizine uğradığı ortaya çıktı.

  BAHOZ'U ELEŞTİRDİ

  Fehman Hüseyin'e yakınlığı ile bilinen örgütün Almanya'daki "kasası" Zübeyr Aydar'ın evinde, "örgütün şiddet politikası ve Abdullah Öcalan'ın sağlık/cezaevi koşulları ile ilgili konuların ele alındığı bir toplantı yapıldı. Toplantı sırasında "Sara" kod adlı Sakine Cansız, Suriyeli Fehman Hüseyin'in eylem politikalarını eleştiren bir konuşma yaptı.

  "BAHOZ'A LAF EDERSEN DİLİNİ KOPARIRIM"

  Toplantının bitiminden sonra eleştiri ve suçlamalardan rahatsız olan Zübeyr Aydar, örgütün mali durumunu konuşacağını söyleyerek Sakine Cansız'ı derneğe çağırdı. Burada Cansız'ı, "Bahoz'a bir daha laf edersen dilini koparırım senin" diye tehdit eden Yılmaz, daha sonra iki adamının yardımıyla Cansız'a cinsel tacizde bulundu.

  SAKİNE CANSIZ KİMDİR?

  Sakine Cansız PKK’nın kurucularındandı #3

  Sara kod adlı Sakine Cansız, PKK'nın kuruluş çalışmasında bulunan ve yaşayan tek kadın olma özelliği taşıyordu. Elazığ ve Bingöl'de çalışmalarını sürdürdü. 12 Eylül'de gözaltına alındı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yattı. 1980'li yıllarda ilk siyasi savunma yapan kadın PKK'lı oldu. 90'lı yıllarda tahliye olduktan sonra Bekaa Vadisi'ne gitti. PKK içinde kadın örgütlenmesini yürüttü. Ancak 1992 yılında Osman Öcalan tarafından sorgulanarak etkisizleştirildi. Cansız, Murat Karayılan tarafından Almanya temsilcisi olarak atandı. Almanya'dan sonra ise Fransa'da örgütsel çalışmalara devam etti.

  Görüş Bildir