Saldırganın babası Başbakan'dan özür diledi

Saldırganın babası Başbakan'dan özür diledi

Başbakanlık Merkez Bina'nın A Kapısı girişindeki güvenlik noktasında kurusıkı tabir edilen silahla ateş eden saldırgan Nuri Başkapan'ın babası Mehmet Başkapan, ''Devletin zirvesine çok büyük bir terbiyesizlik yaptı. Devletimden, milletimden, Başbakanımdan özür diliyorum'' dedi.

DEVLETİMDEN MİLLETİMDEN VE BAŞBAKANIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gürpınar köyünde yaşayan 72 yaşındaki Mehmet Başkapan, gazetecilere yaptığı açıklamada, minibüste giderken telefonunun çaldığını belirterek, ''Şahsı tanıyıp tanımadığımı sordular. Ben de oğlum olduğunu söyledim. Minibüste olduğum için konuşamayacağımı, daha müsait bir zamanda konuşabileceğimi söyledim'' dedi.

Olayı öğrendikten sonra oğlunu telefonla aradığını ancak cevap alamadığını anlatan Başkapan, ''15 dakika sonra tekrar beni aradılar, olayı anlattılar. Devletin zirvesine çok büyük bir terbiyesizlik yaptı. Devletimden, milletimden, Başbakanımdan özür diliyorum. Böyle bir olay yaşanmamalıydı. Ancak psikolojik sorunları vardı. Eşinden ayrılmıştı, oğlunu göremiyordu. İşsiz olması nedeniyle böyle bir olaya kalkıştı'' diye konuştu.

Koruma görevlilerine de teşekkür eden baba Başkapan, ''Sonu daha kötü de bitebilirdi. Kurusıkı olduğunu anlayamayabilirlerdi. Sağduyulu davrandılar, hepsine teşekkür ediyorum. Bir kez daha özür diliyorum'' dedi.

PSİKOLOJİK SORUNLARI VARDI

Başkapan, oğlunun 2 gün önce iş görüşmesi için Ankara'ya gittiğini söylediğini de kaydederek, ''Daha önce Bakan Bey 2 kere iş bulmuştu. Birine iş uzak olduğu için gitmedi, bir işi de beğenmemişti. 11 çocuğumun 10 tanesi bir kenara, bu bir kenara. Kendisine bu işlerin zorbalıkla, bağırmakla olmayacağını defalarca söyledim, uyardım. Ama psikolojik sorunları nedeniyle böyle bir yola başvurdu'' diye konuştu.

67 yaşındaki anne Fatma Başkapan ise kendilerine yardımcı olunmasını isteyerek, ''O bilerek yanlış yapmadı. İşsizlikten, sıkıntılarından dolayı bir hata yaptı. Bütün büyüklerimden özür diliyorum. Bizi bu dertten kurtarsınlar'' diyerek ağladı.

Başkapan ailesinin 11 çocuğundan biri olan Nuri Başkapan'ın, eşi İnci'den 2 yıl önce ayrıldığı, 6 yaşında Arda adında bir oğlu olduğu öğrenildi.

Nuri Başkapan'ın, eşi İnci ve oğlu Arda Başkapan ile birlikte 25 Mayıs 2009'da İstanbul'da, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile fotoğraf çektirdiğini söyleyen Mehmet Başkapan'ın, Başbakan Erdoğan'ın Arda Başkapan'ı kucağına alarak sevdiği fotoğrafı çerçeveleterek evinin duvarına astığı gözlendi.

BELEDİYE BAŞKANI ÇAKIR: ÇAYELİ ADINA ÜZÜLDÜK

Öte yandan, Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır, Başkapan ailesini evinde ziyaret etti.

Çakır, ziyaretin ardından gazetecilere ailenin, devletini ve milletini seven bir aile olduğunu ifade ederek, ''Zaten devletinden de özür diledi. Çayeli'nin böyle bir olayla anılması da bizi üzdü. Ümit ediyorum aile için bir mağduriyet söz konusu olmaz'' dedi.

Başbakanlık Merkez Bina'nın A Kapısı girişindeki güvenlik noktasında arama sırasında, yanında taşıdığı kurusıkı olarak tabir edilen silahla havaya 3 el ateş eden Nuri Başkapan (34), Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı personelinin müdahalesiyle yakalanmıştı.

Saldırganın babası Başbakan'dan özür diledi