Dolar
6.8397
0.411%
Euro
7.6054
0.7698%
Altın
1729.96
0.668%
Borsa
105268.47
-0.0866%
G. Altın
379.879
0.9167%
Bitcoin
64364.04
0.4779%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Salih Müslim'in abisi PYD PKK'dır dedi

  PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in abisi Prof.Dr. Mustafa Müslim, "Suriye'nin kuzeyindeki asıl yapı terör örgütü PKK'dır" dedi.
  • AA
  • 20.10.2015 - 23:10

  Salih Müslim'in abisi PYD PKK'dır dedi

  Mustafa Müslim

  PYD'nin,Suriye'deki Kürtlerin yüzde 10'luk bir bölümünü temsil ettiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Müslim, "Kendilerine muhalif olanları tutukluyor ve karşılarına farklı bir görüşle çıkılmasını da istemiyorlar" dedi.

  Müslim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, hiçbir etnik ve mezhep gözetmeden savaş mağduru Suriye halkına sahip çıktığını söyledi.

  Terör örgütü DAEŞ'in saldırılarından kaçan binlerce Suriyeli Kürt'ün de geçen yıl Kobani (Ayn el Arap) üzerinden Türkiye'ye sığındığını hatırlatan Müslim, "Eğer Türkler evlerini açmamış olsaydı Kürtler soğuktan ve açlıktan ölürdü. Türk hükümeti ve halkının Kobanililere yaklaşımı çok şerefliydi, bunu tarih böyle kaydedecek" diye konuştu.

  Müslim, Kobani'nin yönetiminin, kardeşinin başında olduğu PYD'nin kontrolünde olduğunu anımsatarak, PYD'nin, özellikle son dönemde uluslararası basını iyi kullandığını ifade etti.

  "SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ ASIL YAPI PKK'DIR"

  Suriye'nin kuzeyinde 15 siyasi parti olmasına rağmen PYD'nin uluslararası arenada Kürtleri temsil ettiğine dikkati çeken Müslim, Suriye'de bir Kürt devleti kurulması yönündeki görüşlerini ise şöyle açıkladı:

  "Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devletinin inşası şimdilik uzak görülüyor. Şu anda Kürt devleti kurulması için bir yapı yok. Sadece kantonlar yerel yönetimlerle idare ediyorlar. Suriye'nin kuzeyindeki asıl yapı terör örgütü PKK'dır. PYD ve YPG, PKK'nın yan dallarıdır. PYD'yi PKK kurdu ve YPG de PYD'nin silahlı koludur."

  Müslim, PYD'nin, Suriye'deki Kürtlerin yüzde 10'luk bir bölümünü temsil ettiğinin altını çizdi.

  Suriye'deki Kürt bölgelerinde demokrasinin sadece isminin kullanıldığını anlatan Müslim, "PYD'nin güçlü olmasının sebebi ellerinde silahlarının olmasıdır. Kendilerine muhalif olanları tutukluyor ve karşılarına farklı bir görüşle çıkılmasını da istemiyorlar" şeklinde konuştu.

  Görüş Bildir