Şamil Tayyar: Beceriksizlere el çektirilmeli

Şamil Tayyar: Beceriksizlere el çektirilmeli

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, 9 kişinin öldüğü patlamadan önce görevden alınan Gaziantep İstihbarat Şube Müdürü Ümit Önal 'ı suçlayarak, “Hatay'a giderken sahip olduğu istihbarat bilgilerini saklayarak böyle bir faciaya neden olmuş olabilir” dedi.

Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz 'un da süreci iyi yönetemediğini iddia eden Tayyar, “Orada istihbarat değil yönetim zaafı var. Polis, bakanları şehit cenazesinden kaçırmak zorunda kaldı” iddiasında bulundu.

Tayyar, Gaziantep polisine yönelik şu iddialarda bulundu:

PATLAMADAN ÖNCE GİTTİ

“Gaziantep Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü'nün görevden alındığını yeni duydum. Hangi gerekçeyle alındığını bilmiyorum. Şöyle söyleyeyim, görevden alınalı bir hafta oldu, olmadı. Patlamadan önce görevden alındı. Kendisi Hatay'a gönderildi. Hatay İstihbarat Müdürü de Gaziantep'e geldi. Ben bu görevden almanın patlamayla ilgisi olmadığını tahmin ediyorum. Gaziantep'te bir başarısızlığı vardı.

TÜM BİLGİLERİ SAKLADI; BECERİKSİZLERE EL ÇEKTİRİLMELİ

Tayyar, Habertürk TV'de katıldığı programda da özetle şunları söyledi: “Gaziantep'te olaydan sorumlu olan beceriksizler tespit edilip görevden el çektirilmelidir. Orada birinci sorumlu Emniyet Müdürüdür. Terörle mücadele bilgi sahibi değil, trafikten sorumluydu istihbarat konusunda yetersiz. Gaziantep gibi hareketli bir şehri yönetmekte zorlanıyor. Bu saldırıların arkasında Suriye istihbaratının desteği var. Bu eylemlerle Türkiye, Suriye'de operasyona zorlanıyor. Bu oyunun iyi okunması gerekiyor. Eğer Suriye'ye operasyon yaparsak o zaman oyunlarına gelmiş oluruz. Bölgede Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Kilis ve Adıyaman tehdit altında olan illerdir. PKK, Türkiye'nin her yerinde eylem yapabileceğini göstermeye çalışıyor. Bu iller de batıya açılan yolların güzergahındadır.

Patlamadan iki hafta önce bu araç için Urfa'dan uyarılar geliyor. Gaziantep emniyeti iç telsiz haberleşmesinde kente bu aracın geleceği yönünde tüm birimlere plaka anonsları yapıyor. Bunlar yapılırken istihbarat müdürü görevde. Ancak bu aracı bulamıyorlar. O zaman şeytanın avukatlığını yaparak şöyle düşünmek gerekir. İstihbarat müdürü görevden giderken sahip olduğu tüm bilgileri saklayarak böyle bir faciaya neden olmuş olabilir. Şu anda Gaziantep'teki tüm ekip onun ekibi. Kendi gitti ama ekibi hâlâ orada duruyor. Giden müdür oradaki kirli yapının en önemli müsebbibidir. Ekibi hâlâ işbaşındadır. Başarısızlık varsa kendi kurduğu ekipten kaynaklanıyor. Sonuçta müdür gitti diye tüm ekip dağıtılmadı ki.

KORUMAYI BECEREMEDİLER

Gaziantep'te aslında istihbarat değil yönetim zafiyeti var. Ben patlamadan 6.5 saat önce şehirde yaptığımız toplantıda ‘Terör kent girişindeki Başpınar semtine kadar dayandı' dedim. Bu bilgiler bana kadar geliyorsa istihbarat sorunu yoktur. Bu bilgiler bürokrasi çarkında öğütülüyor. Yönetim beceriksizliği var. Gaziantep Emniyet Müdürü (Süleyman Oğuz) süreci iyi yönetemedi. Gaziantep'in göbeğinde şehit cenazesinde gelen tepkiler üzerine polis bakanları kaçırmak zorunda kalıyor. Bakanları korumayı beceremediler.”

DİNLEME SORUŞTURMASI KAPATILDI

AK Partili Tayyar, geçmişte dinleme iddialarını gündeme getirerek, adres olarak da Gaziantep Emniyeti'ni işaret etmişti. “Emniyet içinde de bazı yerel siyasi unsurlar ve çıkar odaklarıyla irtibatlı gruplar var” diyen Tayyar, konunun araştırılması için İçişleri Bakanı'na başvurmuştu. Dinleme iddiasıyla ilgili 2 polis müfettişi görevlendirildiğini söyleyen Tayyar, Gaziantep Emniyeti İstihbarat Müdürü Ümit Önal'ın dinlemeyle ilgili görevden alınmadığını kaydetti. “Bu soruşturmanın kapatıldığını düşünüyorum” diyen Tayyar, şöyle konuştu:

UZAYDAN MI YAPILIYOR?

“Dinlemeyle ilgili değil, onun için iki polis müfettişi görevlendirildi. Biz araştırdık ama bir şey bulamadık. Ama bu incelemelerden bir sonuç çıkmayacağını biliyorduk. Türkiye'nin hiçbir yerinde dinlemeyle ilgili hiçbir yerde bir şey ortaya çıkmadı. Hukuk dışı dinleme yok mu? Bunlar uzaydan mı yapılıyor? Hukuk dışı dinleme soruşturmaları kapatılıyor. Bu soruşturmanın da kapatıldığını düşünüyorum.”