Sancak'tan Erdoğan'a: Ben MAO'cu siz Akıncı'ydınız

Sancak'tan Erdoğan'a: Ben MAO'cu siz Akıncı'ydınız

Bursa'da konuşan Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Türkiye'nin Başkanlık Sistemi'ne geçmesi gerektiğini söyledi. Sancak, "Çok dilli ve kültürlü bir Anayasa yapılmalı" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştıktan sonra zenginler listesinde ilk 20'den son 20'ye düştüğünü kaydeden Sancak, Türkiye'de bankaların tefecilik yaptığını öne sürdü.

'BEN MAO'CU, SİZ AKINCI'YDINIZ'

Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, toplantının sonunda soruları cevapladı. 'Anayasa çalışmaları ve Başkanlık Sistemi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?' şeklindeki soruya cevap veren Sancak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 10 yıl önce tanıştığını belirtti. Sancak, "Bir elçilik için gittim o gün bugündür adama kapılandım. 'Recep Tayyip Erdoğan'ın arkadaşlığı size maddi olarak ne kazandırdı' diye sorarsanız, Forbes'ta zenginler sıralamasında ilk 20'deydim. 10 yıldır arkadaşız son 20'ye düştüm. Tanıştıktan sonra Başbakan, 'Keşke seninle 20 yıl önce tanışsaydık Ethem" dedi. Ben de, "İyi ki tanışmamışız. Ben o zaman Mao'cu siz Akıncı'ydınız' yanıtını verdi. Gerçeği bu. Ama arkadaşlığı büyük bir onur. Türklerin önüne yüz yılda bir lider koyuyorlar. Ya bunu izliyorlar, insanlığa yön ve şekil veriyorlar, ya da asıyorlar. İnşallah bunun değerini biliriz" dedi.

'BİZE EN UYGUN SİSTEM BAŞKANLIK SİSTEMİ'

Gelecek yüzyıla liderlik edilebilmesi için yürütmenin bağımsız hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Sancak, yasamanın yürütmeden kesinlikle ayrılması gerektiğini söyledi. Türkiye'de kuvvetler ayrılığı diye bir kavram olmadığını dile getiren Sancak, "Tam bir rezalet. Kuvvetler ayrılığı yok, bizde kuvvetler tepişmesi var. Fransızlar yaptı bize hediye ettiler. Onlar bıraktılar 50 yıl geçti. Bu sistemi bizden başka uygulayan ülke yok. Ucube bir sistem bizimki. Kanun yapmaya geliyor milletvekili. Seçildiği gün mazbatayı alıp, lacileri giydiği anda 'Ben bakan olacağım' diye dolaşmaya başlıyor. Derdi yasa yapmak değil ki, onun için yasaların yüzde 80'ini bürokratlar yapıyor. Meclis kanun geliyor kaldırıyor. 20 yıldır bize en uygun model başkanlık sistemi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. Anayasa ile ilgili çalışmaların da yürütüldüğünü söyleyen Sancak, "Çok dilli ve kültürlü bir Anayasa yapılmalı" dedi.