Petrol
111.16
0.34%
Euro
17.2765
1.41%
Dolar
16.1235
1.24%
Altın
961.92
1.38%
Borsa
2399
0.74%
Bitcoin
477.499
-0.98%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Savcı Muammer Akkaş'a ihraç talebi

  25 Aralık soruşturmasını yürütürken görevden alınarak Tekirdağ'a düz savcı olarak atanan Savcı Muammer Akkaş'la ilgili rapor hazırlayan müfettiş, "görevden atın" dedi.
  • 18.10.2014 - 08:34
  Savcı Muammer Akkaş'a ihraç talebi

  Savcı Muammer Akkaş a ihraç talebi #1

  Hükümetin "Darbe girişimi" diye nitelediği 25 Aralık soruşturmasını yürütürken görevden alınarak Tekirdağ'a düz savcı olarak atanan Savcı Muammer Akkaş'la ilgili müfettiş soruşturması 1 ay önce tamamlandı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Müfettişi Ömer Kara raporunda, Savcı Akkaş'a 'meslekten ihraç' cezası verilmesini istedi. HSYK ve Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Müfettiş ihraç istemli raporunun Kurul için bağlayıcı niteliği yok" değerlendirmesi yapıldı.

  3 KLASÖRLÜK RAPOR

  HSYK tarafından Savcı Akkaş'la ilgili başlatılan disiplin işleminde, 2 müfettiş görevlendirildi. Müfettişlerden biri bakanlığa geçince raporu Ömer Kara tamamladı. Müfettiş Kara, hazırladığı raporu ve ekindeki 3 klasörü HSYK Teftiş Kurulu'na 1 ay önce teslim etti.

  YENİ HSYK KARARI VERECEK

  27 Ekim'de göreve başlayacak yeni HSYK, önündeki kritik dosyalarla birlikte Savcı Akkaş'a da ceza verilip verilmemesini karara bağlayacak. Müfettiş Kara, raporunu 25 Aralık soruşturmasını Akkaş'tan devralan ve takipsizlik kararı veren halefi savcı İsmail Uçar ve Mali Şube Müdürü Hakan Sıralı'nın Savcı Akkaş aleyhindeki ifadelerine dayandırdı.

  HALEFİ "SOMUT DELİL YOK" DEDİ

  Savcı İsmail Uçar, müfettiş ifadesinde dosyada "bilirkişi raporu, teknik takip evrakları dışında somut delil bulunmadığını" savundu ve Etiler Polis Okulu ile ilgili iddialar konusunda şüphelilerin girişimlerinin bile bulunmadığını söyledi. Hakan Sıralı ise müfettişe verdiği ifadede savcı Akkaş'ın arama ve gözaltı kararı aldığı şüphelileri kendisine bildirmesinin ardından kendisinin savcıya "Hiçbir ön çalışmasının olmadığını" söylediğini kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir