Dolar
7.2424
-1.2987%
Euro
8.5477
-0.7892%
Altın
1991.7
-1.7691%
Borsa
1100.88
2.3579%
G. Altın
463.661
-3.0908%
Bitcoin
84513.07
-2.9697%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Savcıya kravat donanma komutanını istifa ettirdi

  Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'in istifa nedeniyle ilgili iddialar gün yüzüne çıktı.
  • 24.01.2013 - 06:27
  Savcıya kravat donanma komutanını istifa ettirdi

  Savcıya kravat donanma komutanını istifa ettirdi #1

  Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı'nın önceki gün yazısında gündeme getirdiği, "Aldığım bilgiye göre Donanma Komutanı Nusret Güner kasım ayında istifa etmiş. Gerekçesi çok basit: Arkadaşlarımız birer birer hapse atılıyor elimizden hiçbir şey gelmiyor, gelmediği gibi bir de biz buna yardım ediyoruz" iddiasına askeri kaynaklardan doğrulama geldi. İstifada, Donanma'da arama yapan savcılara kravat hediye edilmesinin etkili olduğu öne sürülüyor.

  Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre; Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, 30 Kasım 2012'de yapılan kış dönemi Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısından kısa süre önce görevinden istifa etti. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, "TSK ve komuta kademesini zora sokar. Yılbaşından sonra değerlendirelim" diyerek istifayı kabul etmedi. Ancak komutan geri adım atmayınca Bilgel, istifayı yürürlüğe koydu.

  KOMUTANIN İSTİFA NEDENİ "DOĞRU GİBİ"

  Güvenilir kaynaklar, "Donanma Komutanı'nın istifa ettiği ancak bunun kuvvet komutanınca işleme konulmadığı iddiası doğru mu?" sorusuna, "Doğru gibi" yanıtı vermekle yetindiler. "Oramiral Güner hala görevinin başında mı?" sorumuza önce "Evet" yanıtını veren güvenilir kaynaklar, bir süre sonra, "İstifa yürürlüğe konuldu" mesajını ilettiler.

  ORAMİRAL GÜNER'İN İSTİFASIYLA İLGİLİ İDDİALAR

  Askeri kulislerde Oramiral Güner'in istifasına neden olabilecek iddialar şöyle:

  Güner, Donanma Komutanlığı'nın bulunduğu Gölcük'e yapılan baskın ve savcıların Balyoz davasında kullanılan belgeleri elleriyle koymuş gibi bulmaları, kendisinden önce Donanma Komutanı olan şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Bilgel'in de hiçbir şekilde karşı koymayıp aksine savcılara kravat hediye etmesinden ciddi şekilde rahatsızlık duydu.

  Oramiral Güner bu rahatsızlığını birçok kez Kuvvet Komutanı Oramiral Bilgel'e iletmesine rağmen söylediklerinin ciddiye alınmadığı izlenimi edindi.

  Oramiral Güner, istifa konusunda kararlı olduğunu göstermek için istifa dilekçesinin suretini bazı yakın çalışma arkadaşlarına da verdi.

  ORAMİRAL BİLGEL: İSTİFA TSK'YI ZORA SOKAR

  Oramiral Güner'in istifasını talep etmesine rağmen Kuvvet Komutanı Oramiral Bilgel'in "Şu anda bu istifa tüm TSK'yı ve komuta kademesini zora sokar" gerekçesiyle işleme koymadığı iddia edilirken, "Konuya yeni yılda bakarız" dediği öne sürülüyor. Ancak Güner'in, bu süreçte istifasını geri almadığı ve Bilgel'in de gerekli yasal işlemi tamamladığı bildirildi.

  TUTUKLU KOMUTAN KİTABINDA ANLATMIŞTI

  Savcılara kravat hediye edilmesi olayını Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Semih Çetin, "Bir İhanetin Öyküsü-Hasdal'da Bir Amiral" kitabında anlatmıştı. Kitaptan o bölüm özetle şöyle:

  - "Tutanaklar imzalandı. Saat neredeyse gecenin 2'si olmuştu. Üs Komutanı'na savcılarla birlikte Komutanın makamına geçmelerini, benim de birazdan geleceğimi söyledim. Durumu Ankara'ya rapor edecektim. Konuşmamı bitirip dışarı çıktığımda Genel Sekreteri Donanma Komutanlığı amblemli hediye torbalarından biriyle görünce şaşırdım:
  - Hayrola, nedir bunlar?
  - Kravat komutanım. Donanma Komutanı savcılara hediye edecek.
  - Emin misin? Bir yanlışlık olmasın?
  - Emir subayı şimdi telefonla söyledi. Komutan emretmiş...
  Adeta nutkum tutulmuştu. Kimliği belirsiz bir ihbar mektubu ile gecenin bir yarısı Donanma Karargahı'nı yerle bir eden savcılara, bugünün anısına denizci motifi taşıyan kravat hediye edecektik. Yapacak bir şey yoktu. Savcılar komutanın odasındaydı. Tartışmanın bir olanağı yoktu. Donanma Komutanı "Sizi biraz üzdük bu akşam" diyerek gülümseyen savcıya, 'Gerçekten çok üzüldüm' diyerek hediyesini takdim ederken sinirden ağlamamak için kendimi zor tutuyordum."

  Görüş Bildir