Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.613
-1.24%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C
  Seçim sonrası PKK'dan Öcalan serbest bırakılsın talebi

  Seçim sonrası PKK'dan Öcalan serbest bırakılsın talebi

  Seçimlerin ardından HDP'den ve PKK lideri Cemil Bayık'tan yapılan açıklamada, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması talebi geldi.
  • Haber Merkezi
  • 11.06.2015 - 18:06

  Seçim sonrası PKK dan Öcalan serbest bırakılsın talebi #1

  Seçimlerin ardından HDP'nin açıkladığı 15 maddelik Parti Meclisi sonuç bildirgesinde Abdullah Öcalan'ın özgür bırakılması talebi "Sayın Öcalan'a uygulanan tecride bir an önce son verilmesini ve görüşmelerin başlatılmasını istiyoruz" sözleriyle ifade edilirken, PKK'dan da aynı talep yinelendi: "Önder Apo temel aktörse, mevcut esaret durumunun son bulması gerekmektedir."

  "ÖNDER APO ÖZGÜRLEŞMEDİKÇE.."

  PKK terör örgütü liderlerinden Cemil Bayık, "Kürt Halk Önderi özgürleşmeden ne müzakere olabilir, ne de çözüm sürecinden söz edilebilir. Önder Apo özgürleşmediği müddetçe Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi'ne yönelik saldırıların sonlandırıldığından söz edilemez. Bundan sonraki gelişmelerin nasıl bir seyir izleyeceği Önder Apo'nun özgürleşip özgürleşmeyeceğine bağlıdır" dedi.

  ÖCALAN ÖZGÜR OLMADAN OLMAZ

  Bayık önümüzdeki dönem Türkiye'de oluşacak seçimden sonra siyasi iktidar için Öcalan'ın özgürlüğünün olmazsa olmaz olduğunu söyle anlattı:

  "Bugün Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde temel aktör Önder Apo'dur. Eğer demokratikleşme olacak ve Kürt sorunu çözülecekse, bu Önderliğin serbest bırakılması gerekir. Eğer demokratik yaklaşım gösterilecekse en başta da Kürt halkının bu seçimde ortaya koyduğu iradeye saygılı olunması ve gereklerinin yerine getirilmesi gerekir. Yoksa bu tür seçimlerin yapılmasının anlamı kalmaz."

  ÖCALAN'A UYGULANAN TECRİDE BİR AN ÖNCE SON VERİLMELİ

  HDP'nin 15 maddelik Parti Meclisi sonuç bildirgesinde ise şu ifadelere yer verildi; "6. Bu bağlamda, HDP Parti Meclisi olarak, yeni hükümet hangi partilerden oluşursa oluşsun, devlet ve hükümeti 'Çözüm Süreci'ni kaldığı yerden devam ettirmeye çağırıyoruz. 'Çözüm süreci'nin mimarı olan, bütün kritik zamanlarda 'barışta ısrar' eden, 'çözüm süreci'ne yol gösteren Sayın Öcalan'a uygulanan tecride bir an önce son verilmesini ve görüşmelerin başlatılmasını istiyoruz. HDP'nin bu konuda üzerine düşen siyasal sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu ilan ediyoruz."

  Ahmet Altan'ın hayali gerçekleşti

  Seçim sonrası PKK dan Öcalan serbest bırakılsın talebi #2


  Görüş Bildir