Şehit babası: Hakkımızı helal etmiyoruz

Şehit babası: Hakkımızı helal etmiyoruz

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde Köprülü Jandarma Tabur Komutanlığı'na 1 Eylül 2006 tarihinde yapılan PKK saldırısında şehit düşen Asteğmen Zeki Burak Okay'ın ölüm haberini aldıktan sonra, "Vatan sağ olmasın. Hakkımızı helal etmiyoruz" diyen babası Sezai Okay, oğlunun 6'ncı ölüm yıldönümünde mezarı başında düzenleyeceği mevlit için yakınlarına SMS ile davet gönderdi. Okay, gönderdiği SMS'te "Hakkımızı ölünceye kadar ve öldükten sonra da helal etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Oğulları Zeki Burak Okay'ın ölümünün ardından CHP'den milletvekili aday adayı olan ve daha sonra da Türkiye Harp Malulü Gaziler ve Şehit Aileleri Genel Merkezi İkinci Başkanlığı görevine seçilen Sezai Okay ile eşi Neriman Okay, 1 Eylül tarihinde şehitlikte düzelenecek mevlit ile ilgili yakınlarına SMS ile davette bulundu. Okay çifti gönderdiği mesajda yine haklarını helal etmeyeceklerini dile getirip şu ifadelere yer verdi:

FOTO-GALERİ İÇİN TIKLAYIN

"1 Eylül 2006 tarihinde HAKKARİ/ÇUKURCA Köprülü Sınır Taburu'nda ASTEĞMEN olarak görevli iken Susuz üst bölgesinde, takımı ile gece nöbeti sırasında PKK'nın hain saldırısı sonucu ŞEHİT düşen, biricik oğlumuz, yavrumuz, kuzumuz ZEKİ Burak Okay'ı 6 yıl önce kaybetmiştik. Ölümünün ardından da şunları söylemiştik.

'HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ'...!

Hakkımızı helal etmediklerimiz:

1- Ülkemizi bölüp parçalamaya çalışanlar,

2- Şehit kanları ile sulanan bu vatan topraklarını ona buna satanlar,

3- Yetim hakkı yiyenler,

4- Sudan sebepten çocuklarını askere göndermeyenler. Hakkımızı ölünceye kadar ve öldükten sonra da helal etmeyeceğiz.

Yavrumuzun ölümünün 6'ncı yılı mevlidinde sizleri de aramızda görmek istiyoruz. Saat: Akşam ve yatsı namazı arası (20.15) Yer İhsaniye CAMİİ (Vergi Dairesi Tarih: 01. EYLÜL 2012 Cumartesi. Aynı gün mezarı başında saat 11'de anılacak.

SEZAİ-NERİMAN OKAY.

ŞEHİT YÜZBAŞI KIRICI'YA SON GÖREV

HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde helikopter kazasında yaralanan ve tedavi gördüğü GATA'dan 20 gün önce taburcu olan ve dün rahatsızlanarak Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılırken ambulansta yaşamını yitiren Yüzbaşı Barış Kırıcı, son yolculuğuna törenle uğurlandı. Baba Hayri Kırıcı, oğlunun Türk bayrağına sarılı tubutu askerlerin omuzunda taşınırken arkasından tutarak yürüdü. Şehit Yüzbaşı Kırıcı için Kocatepe Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi.

Törene şehidin annesi Birgül, Babası Hayri, kardeşi Meriç, sözlüsü Nurgin ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Faik Öztrak katıldı.

Cenaze namazının ardından Şehit Yüzbaşı Kırıcı'nın Türk bayrağına sarılı tabutu top arabasına konulmak üzere askerlerin omzunda götürülürken, baba Hayri Kırıcı oğlunun tabutunun arkasından tutarak bir an olsun yalnız bırakmadı. Anne Birgül, kardeşi Meriç ile nişanlısı Nurgin de şehit Kırcı'nın cenazesinin arkasından birbirlerine sarılarak yürüdü. Şehit Yüzbaşı Kırıcı, Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.

20 GÜN ÖNCE TABURCU EDİLMİŞ

Şehit Yüzbaşı Barış Kırıcı'nın aile yakınları, Dağlıca'da 22 Temmuz'da S-70 Skorsky tipi helikopter ile inişe geçtiği sırada düştüğünü ve kaza sonucu 5 askerin şehit olduğunu, 8 askerin de yaralandığını hatırlattı. Şehit Yüzbaşı Kırcı'nın, 22 Temmuz'dan 7 Ağustos tarihine kadar GATA'da tedavi olduğunu, kaburgalarında kırıkların, akciğer embolisi olduğu halde bu tarihte taburcu edilerek evinde tedavisinin sürdüğünü söylediler. Yakınları, evinde tedavi gören Yüzbaşı Barış Kırıcı'nın 27 Ağustos günü akciğer embolisi sonucu rahatsızlandığını, 112 Acil Servis görevlileri tarafından ambulansla Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne götürülürken yolda yaşamını yitirdiğini kaydetti.