Euro
15.3504
0.22%
Dolar
13.5333
0.03%
Altın
789.5860
0.02%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.315
0.91%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C
  Şehit Dicle, Diyarbakır'da son yolculuğuna uğurlandı

  Şehit Dicle, Diyarbakır'da son yolculuğuna uğurlandı

  Diyarbakır'da uğradığı saldırı sonucu şehit olan Bilal Dicle'nin cenazesi Sümer Camisi'nde kılınan namazın ardından defnedildi.
  • AA
  • 25.10.2017 - 16:10

  Önceki gün Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Uzman Onbaşı Bilal Dicle'nin cenazesi defnedildi.

  Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, merkez Yenişehir ilçesindeki Sümer Camisi'ne getirildi.

  İl Müftüsü Burhan İşliyen tarafından kıldırılan cenaze namazına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok da katıldı.

  "OĞLUMU KALLEŞÇE ARKADAN VURDULAR"

  Namazın ardından şehidin babası Adnan Dicle, Bakan Soylu'ya, Dicleli olduğunu belirterek, "Oğlumu öldüremediler. Kalleşçe arkadan vurdular. Oğlum içimde yaşıyor. Onların baş kalleşleri gelsin." ifadelerini kullandı.

  Törende, şehidin kardeşlerinden Hilal Dicle ağabeyinin üniformasını giydi, Nihal Dicle ise şehidin ayakkabılarını kucağında taşıdı.

  Dicle'nin naaşı bir süre omuzlarda taşındıktan sonra cenaze aracına konularak İstasyon Caddesi'nden kortej eşliğinde törenin yapılacağı Diyarbakır Hava Şehitliği'ne götürüldü.

  Şehit Dicle, Diyarbakır da son yolculuğuna uğurlandı #1

  TERÖR ÖRGÜTÜ ALEYHİNE SLOGANLAR ATILDI

  Kortejde vatandaşlarca sık sık "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Kahrolsun PKK" şeklinde sloganlar atıldı. Kortej güzergahındaki bazı vatandaşlar ise bulundukları yerlerden dua etti.

  Diyarbakır Hava Şehitliği'ndeki törende şehidin naaşı katafalka konuldu, öz geçmişi okundu, dua edildi.

  Şehidin cenazesi gözyaşları arasında şehitlikte toprağa verildi. Şehidin annesi bu sırada ağıt yaktı. Bakan Soylu, şehidin ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

  Şehit uzman Onbaşı Bilal Dicle'nin cenazesi camiye getirildi VİDEO

  Şehit Dicle, Diyarbakır da son yolculuğuna uğurlandı #2

  DÜN ŞEHİT OLMUŞTU

  Törene, şehidin yakınlarının yanı sıra Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, bölgedeki 8 ilden vali, jandarma komutanı ve emniyet müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

  Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde önceki gün Şehitlik semtinde bulunan Yaradanakul Caddesi'ndeki evinden çıkan Uzman Onbaşı Bilal Dicle'ye kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce silahlı saldırı düzenlenmişti. Dicle, tedavi gördüğü hastanede dün şehit düşmüştü.

  Şehit Dicle, Diyarbakır da son yolculuğuna uğurlandı #3

  CENAZE NAMAZI NEDEN CAMİDE KILINDI

  Öte yandan cenaze namazının cami içerisinde kılınmasıyla ilgili İslam'da şöyle bir görüş var; "Hanefîlere göre, cenaze namazı cami dışında kılınır. Bir mazeret olmadıkça cami içinde kılınması mekruhtur. Ancak yağmur, çamur, soğuk gibi bir mazeret bulunması durumunda cenaze namazının camide kılınmasında bir sakınca yoktur (Fetâvâ-yı Hindiye, I, 165). Şâfiîlere göre ise bu namazın camide kılınması, camiyi kirletme endişesi yoksa müstehabtır (Nevevî, el-Mecmû, V, 213).

  Şehit Dicle, Diyarbakır da son yolculuğuna uğurlandı #4

  Ayrıca, Sa’d b. Ebî Vakkas vefat ettiği zaman Hz. Aişe kendisinin de cenaze namazı kılabilmesi için cenazenin mescide getirilmesini istemiş ancak sahabiler onun bu isteğini hoş karşılamamıştı. Bunun üzerine Hz. Âişe: “İnsanlar ne çabuk unutuyorlar! Rasûlüllah (s.a.s.), Süheyl b. Beydâ’nın cenaze namazını mescidde kılmıştı” (Müslim, Cenâiz, 34) demiştir."

  Şehit Dicle, Diyarbakır da son yolculuğuna uğurlandı #5


  Görüş Bildir