Euro
15.448
2.55%
Dolar
13.6201
2.35%
Altın
778.44
2.25%
Borsa
1.88
1.22%
Bitcoin
773.473
-0.78%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C
  Selahattin Demirtaş'tan Taksim-Kabe benzetmesi

  Selahattin Demirtaş'tan Taksim-Kabe benzetmesi

  Selahattin Demirtaş, 1 Mayıs'ta işçilerin Taksim'e gitmesini Müslümanların Kabe'ye gitmesine benzetti.
  • İHA
  • 29.04.2015 - 14:50

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirataş, Taksim'de 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen anma törenine katıldı.

  Törende basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, burada 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkılmasının Müslümanların Kabe'ye gitmesine ya da Musevilerin Kudüs'e gitmesine benzeyen bir olay olduğunu ifade etti.

  Selahattin Demirtaş tan Taksim-Kabe benzetmesi #1

  TAKSİM'E KABE ÖRNEĞİ

  Demirtaş, "Abartılı bir örnek olarak algılanmasın yapacağım karşılaştırma. Bire bir örnek gibi algılanmasın ama Müslümanlar Kabe'ye giderler hacı olmak için. Museviler Kudüs'e giderler. Dini inançların merkezleri vardır. Mabetleri vardır. Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç olarak söylemiyorum fakat işçiler açısından da Taksim olmazsa olmaz bir yerdir. Burada anma, kutlama yapılamazsa o yıl 1 Mayıs Türkiye'de kutlanmamış sayılır" dedi.

  Selahattin Demirtaş'tan Taksim-Kabe benzetmesi İZLE

  TAKSİM'İ YASAKLAMAK 1 MAYIS'I YASAKLAMAKTIR

  " 1 Mayıs şehitleri anılmamış sayılır. Burada, şu noktada katledildiler. Taksim'i yasaklamak, 1 Mayıs'ı yasaklamaktır. Biz özellikle Sayın Başbakan'a şu seçim arifesinde çağrı yapıyorum. Gelin şu 1 Mayıs'ta en küçük bir gerilim ve gerginlik olmadan İşçiler Bayramı bayram gibi kutlasınlar. Anmasını da 1977 1 Mayıs'ının anısına uygun bir şekilde gerçekleştirsinler. Bizler de siyasiler olarak hep birlikte emekçilerimizin, işçilerimizin bu bayramında bu dayanışmasında yanlarında olalım.

  İŞÇİNİN HAKKIDIR

  1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı sadece Türkiye'de değil dünya genelinde çok zorlu mücadeleler, büyük bedellerle kazanılmış bir haktır. İşçinin hakkıdır. İktidarların işçiye bir lütfu, bir armağanı, hediyesi değildir. Türkiye'de de 1 Mayıs, dünya genelinde olduğu gibi; işçilerle, emekçilerle dayanışma günü olarak karşılanır, kutlanırken aynı zamanda 1977 Taksim işçi katliamının da bir anması olarak bu meydanda, bu alanda bir kez daha hatırlanıyor."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir