Petrol
93.62
1.98%
Euro
18.3249
-1.19%
Dolar
18.5802
0.05%
Altın
1.02
-0.95%
Borsa
3485
0.00%
Bitcoin
373.884
-0.63%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Şemdin Sakık'ın 19 yıllık sırrı

  Sakık: PKK, 1993'te ateşkes ilan edince İran verdiği silahları geri aldı
  • 12.06.2012 - 09:23
  Şemdin Sakık'ın 19 yıllık sırrı

  Şemdin Sakık ın 19 yıllık sırrı #1

  Diyarbakır'da devam eden faili meçhul cinayetlerle ilgili savcıya ikinci kez ifade veren 'Parmaksız Zeki' kod adlı Şemdin Sakık, '19 yıldır sır olarak saklıyorum.' dediği olayı savcıya anlattı.

  Sakık, Abdullah Öcalan'ın talimatıyla örgüt içi infazları gerçekleştiren grubun 'özel' silahlar kullandığını belirterek, bu silahların örgüte destek veren bazı ülke ordularına ait olduğunu dile getirdi. 1990-1995 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu'da barınan örgüt mensuplarının yerlerini tek tek gezdiğini ve rapor haline getirdiğini anlatan Sakık, "Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Şırnak ve Ağrı bütün bölgeyi gezdim, örgüt mensuplarını dinledim, konuştuk tartıştık. Vardığımız sonuç, verdiğimiz silahlı mücadelede tıkanma yaşandığı, bu tıkanmanın yeni taktikler ve açılımlarla aşılması gerektiğiydi. Bunu telsizle Öcalan'a ilettim. Öcalan'ın yeni taktiği, 'bu iş artık silahla olmaz' diyen yöneticileri öldürtmek oldu." ifadelerini kullandı.

  İRAN İSTİHBARATI SERBEST BIRAKTIRDI

  Bölgede örgütün kullandığı ve barındığı yerlerin neredeyse tamamını gezdikten sonra Abdullah Öcalan'ın kaldığı Şam'a döndüğünü ve bu çalışmaları kendisine sunduğunu anlatan Şemdin Sakık, burada bir süre kaldıktan sonra ikinci kez PKK'nın 'Serhat Eyaleti' adını verdiği Ağrı ve Van bölgesine gönderildiğini söyledi. Sakık, "Öcalan 'Seni önemli bir göreve gönderiyorum. Serhat'ın komutanından görevi devralmaya gideceksin. Üstelik benim adamlarım sana oraya ulaşman konusunda yardımcı olacak.' dedi. Öcalan'ın tanıdığı bazı kişiler Şam'dan beni uçağa bindirdi. Tahran'a indim. Bana bir kişinin ismini yazıp verdiler, telefonu da vardı. İran'da havaalanında Farsça bilmediğim için benden şüphelendiler ve gözaltına aldılar. Bana verilen kişinin ismini ve telefonunu verdim aradılar ve hemen serbest bıraktılar. Yanılmıyorsam bana verilen isim İran istihbaratından etkili bir kişinin adıydı. Buradan 'Serhat' bölgesinin sorumluluğunu yapan kişiden görevi devralmaya geçtim." diye konuştu.

  ATEŞKES İLAN EDİLİNCE İRAN VERDİĞİ SİLAHLARI GERİ ALDI

  Ağrı'da bulunduğu dönemde örgüte ait silah ve mühimmat listesini inceleyen ve silahların eksik olduğunu fark eden Sakık, "Bölge sorumlusu bana 'Eksik olan silah yok. İran Türkiye ile savaşmak için bize silah verdiğini söyledi. Örgüt yönetimi ateşkes ilan edince İran verdiği silahları geri aldı. Eksiklik bundan kaynaklanıyor. Örgüt yönetimi bunu biliyor, onlara da bilgi vermişler.' dedi." ifadelerini kullandı.

  Terör örgütü PKK'ya karşı İran ile Suriye'nin ortak hareket ettiğini iddia eden Sakık, "Ne zaman Suriye kucak açsa İran da aynısını yapar. İki ülkenin örgüte tavrı ortak olur." dedi.

  AĞRI'DA ÇOK SAYIDA ÖRGÜT MENSUBU VAR

  Son günlerde örgütün Suriye'nin yanı sıra Türkiye'nin İran sınırına da yerleştiğini belirten Sakık şunları söyledi: "Şu an Ağrı bölgesinde çok sayıda örgüt mensubu var. Kandil'den o bölgeye yürüyerek geçmek 2,5-3 ay kadar sürüyor. Ama eskiden olduğu gibi yapılıyor sanırım. Kandil'e giden kamyonlar örgüt mensuplarını alıp Ağrı sınırına bırakıyor."


  Görüş Bildir