Şemdinli'ye saldıran PKK'lıların hedefi Cesuryürek'ti

Şemdinli'ye saldıran PKK'lıların hedefi Cesuryürek'ti

Şemdinli'ye önceki gece saldıran PKK'lıların hedefi Kaymakam Mesut Gençtürk'tü. Ancak planı öğrenen jandarma aldığı istihbaratı hemen polisle paylaştı. Özel Harekât polisi Gençtürk ve ailesini lojmandan tahliye ederek güvenli bir yere götürüp, saldırıya karşı ilçe genelinde önlem aldı.

CESURYÜREK

Sabah Gazetesi'nden Ertuğrul Erbaş'ın kaleme aldığı haberde Şemdinli'ye 2010'da atanan, esnaf ziyaretleri, sosyal etkinlikler, barıştırma yemekleri düzenleyen Gençtürk'ün 'Cesuryürek Kaymakam' olarak anılıyor. Gençtürk'ün "Öldürülmekten korkmuyor musunuz?" diye soranlara "Korkunun kime faydası olmuş ki bana da olsun? Madem hizmet etmeye geldik, korku ayağımıza pranga olmasın" dediği belirtiliyor. Gençtürk BDP'liler tarafından daha önce hedef gösterilmişti.

PKK'LILARIN ŞEMDİNLİ'YE SALDIRDIĞI O ANLAR

İSTİHBARAT ACİL KODUYLA İLETİLDİ

Önceki gün... Emniyet güçleri yeni bir saldırı ihtimaline karşın Şemdinli İlçe Merkezi'nde teyakkuz halinde... Saatler 20.00'ye yaklaşırken Hakkâri Jandarma Komutanlığı'ndan Hakkâri Emniyet Müdürlüğü'ne acil koduyla bir istihbarat gidiyor. O istihbarata göre 30 kişilik terörist grup ağır silahlarla Şemdinli İlçe Merkezi'ne saldıracak. PKK'lıların birinci hedefi Şemdinli Kaymakamı Mesut Gençtürk. Bu anlık istihbarat üzerine Özel Harekât polisleri hedef noktalarda tertibat aldı. O yerlerden biri de Kaymakamlık Lojmanı'ydı.

KAYMAKAM 'GÜVENLİ' YERDE

Şemdinli Deresi'nde bunlar yaşanırken diğer PKK'lı gruplar önceden belirlenmiş Şemdinli Kaymakamlığı, Kaymakamlık Lojmanı ve Şemdinli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yöneldi. Baskına giden PKK'lılar kaymakam Mesut Gençtürk'ü kaçırma hesabı yaparken bir anda özel harekât timlerinin açtığı ateş altında kalınca geri çekildi. Teröristlerden 5'i öldü. Saldırı püskürtülürken önceden alınan istihbarat sonucu kaymakam ve ailesi saldırıdan dakikalar önce güvenli bir yere götürülmüştü bile.