Dolar
6.7627
0.1466%
Euro
7.669
0.1449%
Altın
1708.69
-0.322%
Borsa
109536.92
0%
G. Altın
371.606
-0.1418%
Bitcoin
66087.92
0.2681%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Sığınmacı krizi Türkiye'yi aştı

  Başbakanlık Mültecilerden Sorumlu Başmüşaviri Murtaza Yetiş, Suriye'deki sığınmacı krizinin Türkiye'nin sınırlarını aştığı belirtti.
  • 07.10.2015 - 12:29

  Sığınmacı krizi Türkiye'yi aştı

  2

  Başbakanlık Mültecilerden Sorumlu Başmüşaviri Murtaza Yetiş ve beraberindeki heyet, Başbakanlık Merkez Bina'da, Avrupa Birliği (AB) Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürü Christian Danielsson başkanlığındaki heyetle sığınmacılar konusunu görüştü.

  Suriye'de 2011'de başlayan krizin küresel bir meseleye dönüştüğünü ve Türkiye üzerinden düzensiz şekilde AB'ye yoğun sığınmacı akışının yaşandığını anlatan Yetiş, "Bunun köklü çözümünün savaşın bir an önce sona erdirilmesi olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bugün birlikte yapacağımız çalışma çok önemli. AB'nin Türkiye ile birlikte ortaya koyacağı çalışmaya hepimiz inanıyoruz" ifadesini kullandı.

  "TÜRKİYE ÖNEMLİ İŞBİRLİKÇİLERDEN BİRİDİR"

  Christian Danielsson ise Suriye'de savaş durmadığı takdirde sığınmacıların gelmeye devam edeceğini belirtti. Danielsson, Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye'nin gösterdiği olağanüstü çabaların, Avrupalılar başta olmak üzere tüm dünyadan takdir gördüğüne işaret etti.

  Sığınmacı krizinin AB içinde en öncelikli siyasi gündem maddesi olduğunu vurgulayan Danielsson, "Bu konuyu tek başına bir ülkenin ya da bir grup ülkenin çözemeyeceği ortada. Bu mesele, AB sınırlarının da ötesine giden bir ölçekte işbirliğini gerekli kılıyor. Bu çerçevede en önemli ülkelerden birisi Türkiye'dir" şeklinde konuştu.

  GÖRÜŞMELER SON DERECE ÖNEMLİ

  Danielsson, "Bu konunun kapsamlı bir bakış açısıyla ele alınması gerektiği kabul edilmektedir. Zaten bu sebepten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ziyaretinde AB kurumlarının başkanlarıyla yaptığı görüşmeler son derece önemlidir. Bu toplantılarda somut işbirliği konuları üzerinde çalışma kararı alındı" dedi.

  Christian Danielsson, AB Komisyonu'nun sığınmacılar konusunda Türkiye ile somut işbirliğiyle ilgili eylem planı taslağı hazırladığını ve bu kapsamda Türkiye'deki sığınmacılara ilave destek verilmesinin planlandığını hatırlattı.

  Görüş Bildir