Süreç toplantısında PKK'ya silah bırakma çağrısı
ensonhaber.com

hdp

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci’ne ilişkin gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde HDP heyeti ile bir araya geldi.

Saat 11.00 sıralarında başlayan görüşmeye Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken katıldı. Görüşme sonrası Pervin Buldan açıklama yaparak, "Hükümet yetkilileriyle beraber açıklama yapacağız" dedi.

Süreç toplantısında PKK'ya silah bırakma çağrısı

ÖCALAN'DAN PKK'YA SİLAHSIZLANMA DAVETİ

Görüşme sonrası HDP heyetinin Öcalan'la görüştüğünü belirterek açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "Zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiştir.
Beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini selamlıyoruz
Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan'ın temel belirlemesi de şudur: Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken, demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır"
diyerek Öcalan'ın PKK'ya toplantı çağrısında bulunduğunu söyledi.

Süreç toplantısında PKK'ya silah bırakma çağrısı

Süreç toplantısında PKK'ya silah bırakma çağrısı İZLE

10 MADDELİK BİLDİRİ

Bu açıklamayı yapan Önder, daha sonra 10 maddelik bildiriyi okudu.

-Demokratik siyaset tanımı ve içeriği

-Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması

-Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri

-Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına ilişkin başlıklar

-Çözüm Süreci'nin sosyoekonomik boyutları

-Çözüm Süreci'nde demokrasi güvenlik ilişkisinin kamu düzenli ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması 

-Kadın kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri

-Kimlik kavramı ve tanımı ve tanınmasına yönelik anlayışın geliştirilmesi

-Demokratik cumhuriyet ortak vatan ve milletin demokratik ölçülerle tanımlanması

-Bütün demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

Süreç toplantısında PKK'ya silah bırakma çağrısı

"BARIŞA HER ZAMANKİNDEN DAHA YAKINIZ"

HDP İstanbul Milletvekili Önder, Çözüm Süreci'ne ilişkin, "Beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini selamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"SİLAHSIZLANMA DEMOKRATİK GELİŞİME HIZ KATACAK"

"Çözüm sürecinde önemli bir aşamaya geldik'' diyen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, ise şunları söyledi:

"HDP, dün İmralı’da bir görüşme gerçekleştirdi. Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz. Analar ağlamasın diye sessiz devrim niteliğinde adımlar attık
Silahların devre dışı kalması demokratik gelişime hız katacaktır
Özgüven içinde tartışmaktan geri durmamamız gerekiyor
Çözüm sürecininin akşamdan sabaha bitmeyeceğini biliyoruz
Demokrasilerde halkın desteğini alan düşünceler, görüşler ve politikalar değer kazanır. Biz de milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız. Yeni anayasayı bir çok köklü ve kronik sorunun çözümüne önemli bir fırsat olarak görüyoruz"

Yalçın Akdoğan: Biz birlikte Türkiye'yiz İZLE