Euro
11.0796
-0.52%
Dolar
9.5471
-0.39%
Altın
550.85
-1.09%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
593.165
-1.57%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Sınırda bekleyen Suriyeliler Türkiye'ye alınıyor

  PKK'ya bağlı YPG güçlerinin yoğun saldırı altına aldığı Telebyad'dan kaçan Suriyelilerin Türkiye'ye alınmasına karar verildi.
  • 14.06.2015 - 14:32
  Sınırda bekleyen Suriyeliler Türkiye'ye alınıyor

  Sınırda bekleyen Suriyeliler Türkiye ye alınıyor #1

  İç karışıklığın sürdüğü Suriye’nin Türkiye sınırındaki IŞİD kontrolündeki Telabyad kenti, son günlerde YPG güçlerinin hedefinde...

  Kamışlı’dan başlayan ve Kobani’ye kadar olan sınır hattında PYD, denetimi dışında kalan tek nokta olan Telabyad’ı ele geçirmek için geçen ay saldırı başlatıldı.

  SINIRA YIĞILDILAR

  Gruplar arasındaki çatışmalar sırasında koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının da havadan IŞİD hedeflerini bombalaması köylerdeki sivilleri tedirgin etti ve binlerce kişi Türkiye’ye geçmek için sınıra yığıldı.

  HAYATİ RİSK OLDUĞU İÇİN...

  Kent yöneticilerinin askeri yetkililer ile yaptığı ortak toplantıda, sınırın diğer tarafına ilişkin son durumun ele alındığı ve birkaç kilometre yakından atılan top ve havan mermisi atışlarının Telabyad’daki sivilleri tehdit eder boyuta ulaştığı değerlendirmesi yapıldı. Varılan ortak kanaatin Ankara’ya iletildiği ve binlerce Suriyelinin hayati risk altında olduğuna dair görüşün ardından sığınmacıların Türkiye’ye alınmasına karar verildi.

  5 BİN KADAR SURİYELİ İÇERİ GİRECEK

  Bu gelişmeni ardından sınır hattında hazırlıklara başlandı ve gün içerisinde sınır hattında bekleyen ve şu an için sayılarının 3 ile 5 bin arasında olduğu kaydedilen Suriyelilerin, Akçakale Sınır Kapısı’ndaki Gümrük sahasında detaylı aramadan geçirilerek Türkiye’ye alınacağı öğrenildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir