Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
436.888
-1.25%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Sınırda güvenli bölge oluşturuluyor

  Amerikan basını, Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge ilan etmek üzere olduğunu yazdı.
  • 28.07.2015 - 09:13
  Sınırda güvenli bölge oluşturuluyor

  Sınırda güvenli bölge oluşturuluyor #1

  Amerikan Washington Post ve New York Times gazetelerinin iddiasına göre IŞİD'le mücadele konusunda varılan mutabakat çerçevesinde ABD, IŞİD'e karşı İncirlik'i sınırlı olarak kullanabilecek.

  Türkiye'nin sınırda kırmızı çizgi ilan ettiği bölgede sıcak gelişme yaşanırsa, ABD de güvenli bölge oluşturmaya ve farklı önlem almaya olumlu yaklaşacak.

  SINIRDA 110 KM'LİK GÜVENLİ BÖLGE

  Washington Post gazetesi, IŞİD'den arındırılacak ve Fırat Nehri'nden başlayıp yaklaşık 110 km batıya, 60 km derinliğe ulaşacak güvenli bölgenin Halep vilayetine uzanacağını ve Halep'i Suriye muhalefetinin denetimine alacağını iddia etti.

  ABD UÇAKLARI SURİYE ORDUSUNA YAKLAŞABİLECEK

  Habere göre bu fiili alan Türkiye'ye kaçan Suriyeliler için bir güvenli bölge olabilir. Bir Amerikalı yetkili, "Hedef IŞİD'den arındırılmış bir alan oluşması ve Türkiye'nin Suriye sınırında daha fazla güvenlik ve istikrar sağlanması" şeklinde konuştu. Gazete güvenli bölgeyle Amerikan uçaklarının Suriye ordusu denetimindeki hava ve hava savunma üslerine yaklaşacağını, Esad rejimine karşı savaşan muhalif güçlerin de bundan doğrudan fayda sağlayacağını belirtti.

  Sınırda güvenli bölge oluşturuluyor #2

  TÜRKİYE'DEKİ 2 MİLYON MÜLTECİ GÜVENLİ BÖLGEYE ALINACAK

  Washington Post, anlaşmanın Türk tarafının uzun zamandır gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge oluşturulması talebini içermediğini, ancak söz konusu bölgenin zamanla Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan yaklaşık 2 milyon sivil için korunaklı bir alan haline gelebileceğini kaydetti. Gazeteye göre yetkililer, koruma altındaki bu bölgeye girmesine izin verilecek muhalif güçlerin hangi gruplardan oluşacağı gibi ayrıntıların daha sonra ele alınacağını belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "IŞİD unsurlarından temizlenen bölgeler doğal olarak güvenli bölge olacak" demişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir