Petrol
111.98
-0.05%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.189
2.55%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Sınırdaki okullar çatışmalar nedeniyle tatil edildi

  Kobani'de IŞİD ile YPG güçleri arasında süren çatışmalar sırasında ateşlenen havan topları ve mermilerin Türkiye'ye gelmesinin ardından, Suruç'un sınır hattındaki 3 mahallesinde bulunan okullar tatil edildi.
  • 30.09.2014 - 12:19
  Sınırdaki okullar çatışmalar nedeniyle tatil edildi

  Sınırdaki okullar çatışmalar nedeniyle tatil edildi #1

  Şanlıurfa'nın Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, güvenlik nedeniyle sınır hattındaki Mürşitpınar, Çengelli ve Eğrice mahallelerindeki okulları tatil ettiklerini söyledi. PYD kontrolündeki Kobani'yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları 15 gün önce bu ilçeye ulaşmak için doğu ve batı bölgelerinden saldırı başlattı. IŞİD'in ele geçirmek için saldırdığı Kobani'ye ulaşmak için geçtiği güzergah üzerinde bulunan köylerde yaşayan Suriyeliler evlerini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye'ye sığındı. Türkiye sınırına yakın noktalarda günlerdir süren çatışmaların ardından IŞİD militanları, dün öğle saatlerinde Kobani'ye iyice yaklaştı. IŞİD militanları iyice yaklaştığı Kobani ilçe merkezine dünden itibaren havan topları ile saldırırken, sınırı aşan mermiler ise sınır hattındaki bazı mahallelere düşmeye başladı. Bazı kişilerin hafif yaralandığı ve evlerin hasar gördüğü patlamaların ardından birçok kişi evlerini terk ederek güvenli gördüğü iç kesimlere giderken, TSK ise angajman kuralları kapsamında Suriye'ye karşılık verdi.

  YENİ GÜNE SESSİZ BAŞLANDI

  Gece aralıklarla devam eden Suruç ve sınır hattındaki mahallelerde yaşayanları tedirgin eden patlamalar, sabah saatlerinde yerini sessizliğe bıraktı. Dünden itibaren sık sık meydana gelen patlamalar ve sınırı aşan mermiler nedeniyle tedirginliğin hakim olduğu bölgede, sabah saatlerinden itibaren oluşan sessizlik sınır hattında yaşayanları sevindirdi. Sabah saatlerinde Kobani'de sadece 2 kez patlama sesi duyulurken, zaman zaman da silah sesleri geldi.

  OKULLAR TATİL EDİLDİ

  Suruç Kaymakamlığı ise dün yaşanan patlamalar ve sınırı aşan mermiler nedeniyle riskli olarak belirlenen 3 mahalledeki okulların tatil edilmesini kararlaştırdı. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Suriye'ye geçiş yapmak isteyenlerin kullandığı Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın da bulunduğu Mürşitpınar ile sınır hattındaki Çengelli ve Eğrice mahallesinde bulunan okulların 2 gün süreyle tatil edildiğini söyledi.

  DİRENİŞ NÖBETİNE MÜDAHALE

  Öte yandan Suriye'den gelenlerin geçiş yaptığı Yumurtalık bölgesinde HDP'nin çağrısıyla toplanan ve direniş nöbeti adıyla sınır hattında bulunan 50 kişilik gruba dağılmaları yönündeki çağrıya olumsuz yanıt verilmesi üzerine güvenlik güçlerince müdahale edildi. Güvenlik güçlerinin biber gazı bombalarıyla yaptığı müdahale sonrası sınır hattında toplanan kalabalık dağılarak bölgeden uzaklaştı.

  FEYZİOĞLU SINIR HATTINDA

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da sabah saatlerinde beraberindeki bölge illerinin baro başkanları ile Suruç'un Mürşitpınar Köyü'ne geldi. Burada inceleme yapan ve sınır hattında toplanan Suriyeli ve Türk vatandaşlar ile görüşen Feyzioğlu daha sonra gazetecilere açıklama yaptı. Bölgede yaşananları yakından görmek ve insanların gözyaşlarına dokunmak için geldiklerini ifade eden Feyzioğlu, şunları söyledi: "Bu coğrafya; devletlerin, terör örgütlerinin politikalarıyla. stratejileri veya stratejisizlikleriyle dolup taşmış. Bu kördüğümden çıkış insanı esas alan naif, samimi, candan bir yaklaşımla mümkün olabilir. Askeri strateji uzmanı değiliz, politika da yapmıyoruz ama biz buraya insanlığı hatırlatmak üzere geldik. Bu insanların dramına, acısına kayıtsız kalmamız mümkün değil. Buradaki ideoloji, petrol, para ve güç kavgasıdır. Bunun adının dinle veya herhangi bir ilkeyle ilgisi yok. Birileri burada zengin olacak diye, birileri burada hüküm sürecek diye komşularımız, kardeşlerimiz, insanlarımız acı çekiyor. Bunun için de ağız dolusu 'bunlar teröristtir, terör örgütüdür' demek gerekiyor. Sinirli çocuklardan terör örgütü tanımlamasına epey uzun süreden sonra geldik ve bu olumlu bir adım. Sayın Cumhurbaşkanı daha yeni 'terör örgütü' tanımlaması noktasına geldi. Umarım bu tanımlama devletin stratejisine de yansımıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir