Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.375
-0.90%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Sırrı Süreyya Önder İtirazım Var'ı anlattı

  Sırrı Süreyya Önder İtirazım Var'ı anlattı

  Yerel seçimlerde Mustafa Sarıgül'e karşı seçimleri kaybeden HDP'li Sırrı Süreyya Önder, sosyal hayata geri döndü.
  • 20.04.2014 - 09:45

  Sırrı Süreyya Önder İtirazım Var ı anlattı #1

  Dedektif bir imamın merkezinde olduğu, 'İtirazım Var' isimli filmin hikayesini yazan Sırrı Süreyya Önder, yönetmen Onur Ünlü ile birlikte Hürriyet'ten Ayşe Arman'a konuştu.

  'P.z.venk tefecilerin hikayesi'ni anlattığını ifade eden Önder, seçim kampanyasına denk geldiği için sadece iki sahnede binbaşı rolünü alabildiğini söyledi.

  Sırrı Süreyya Önder İtirazım Var ı anlattı #2

  "GÜNDE ÜÇ ÖĞÜN VERESİYE PİDE YİYORDUK"

  SSÖ: Hem de nasıl! Onur da o dönem, ‘Polis’ filmini yapmıştı. Bütün yazarların mukadderatı gibi, ikimiz de parasızdık ve sürünüyorduk. Elimiz uydu, dilimiz uydu. Birlikte piyasaya seri üretim dizi senaryoları yazmaya başladık. Cihangir Caddesi’nde oturuyorduk ikimiz de. Ben hemen yandaki Alp Apartmanı’nda, Onur, biraz daha ileride. Çektiği film ‘Polis’ yüzünden borca girmişti. Seyirci tarafından fark edilmedi film ama tefeciler durumu fark etmişlerdi! Ve Onur’u sıkıştırıyorlardı...

  Nasıl yani? Tefeciden aldığı parayla mı yaptı filmi?

  SSÖ: Evet. 100-150 bin lira bir şey. Ama tıpkı ‘İtirazım Var’ filmindeki gibi, faiz yüzünden iki trilyon olarak geri ödemek zorunda kaldı.

  Vay, vay, vay!

  SSÖ: Öyledir. Tefeciye olan borç bitmez!

  Sonra da tefeciden kaçtı mı?

  SSÖ: Yok, yok! Tefeciden kaçmana gerek yok. Borcun büyükse, senin yaşaman için ne gerekiyorsa yaparlar. Öldürme falan hikâye. Yaşatacaklar ki parayı tahsil edebilsinler. Ama küçük alacaklılardan kaçıyorduk. Özellikle de ev sahiplerimizden! İkimiz de kirayı biraz rötarlı ödüyorduk. Ama Onur’un büyük bir talihsizliği vardı, ev sahibiyle aynı binada oturuyordu. Çareyi bana taşınmakta buldu.

  Ne yiyip, içiyorsunuz?

  SSÖ: Güzel sordun bak! Bir tek Nizam Pide bize veresiye pide gönderiyordu. Üç öğün pide yiyorduk. Hakkını ödeyemeyiz!

  "P.Z.VENK TEFECİLERİN HİKAYESİNİ YAZDIM"

  E o zaman niye tefeciden para aldınız?

  OÜ: Çünkü o filmi yapmak istedim. Para kazanmayacağımı bile bile. Film çekmek böyle bir şey. O başka bir kafa.
  SSÖ: O da bir şey mi? Dahası var! Biz tefecileri, “Ancak bir film daha çekersek, size olan borcumuzu ödeyebiliriz!”e ikna ettik! Bir sonraki filmin sponsorluğunu da tefeciler üstlendi. Ama jenerikte adları yok! Biz, borçları yavaş yavaş ödedik ama bu faiz meselesi hiç çıkmadı aklımızdan. Faiz, o kadar b.ktan bir şeydir ki, karıyı kocaya, babayı oğula, çiftçiyi toprağa, atı arpaya düşman eder! Onur’un da kafasında, hep bir imam karakteri vardı. Farklı bir imam. İşte bir taraftan o imam, bir taraftan tefeciler, bunları konuşup dururken, bir gece Onur’a dedim ki, “Diken, battığı yerden çıkar! Gel şu p.z.venk tefecilerin hikâyesini yazalım!” İşteeee, ‘İtirazım Var’ filmi böyle çıktı...

  BİNBAŞI SIRRI SÜREYYA

  Sırrı Süreyya Önder’in emekli binbaşıyı oynaması nasıl bir şey?

  OÜ: Sırrı Abi aslında, “Ben imamı oynayayım” dedi. “Abi, bir sakin olalım!” dedim. SSÖ: Seçim kampanyama denk gelmişti. O yüzden, “Hadi peki Serkan oynasın!” dedim. (Gülüyor) Şaka tabii! OÜ: Daha geniş bir rolde oynamasını isterdim Sırrı Abi’nin. Ama hakikaten filmi çektiğimiz zaman, seçim zamanına denk geldi. Onunki iki sahnelik bir roldü. Binbaşı olması da ironik oldu.

  AYŞE ARMAN'IN YAPTIĞI RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir