Petrol
109.17
0.06%
Euro
17.6846
-0.80%
Dolar
16.7224
-0.96%
Altın
985.94
-0.62%
Borsa
2535
-0.73%
Bitcoin
359.925
-0.65%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Sırrı Süreyya Önder: Öcalan darbeyi gördü

  Sırrı Süreyya Önder: Öcalan darbeyi gördü

  Çözüm sürecine verdiği katkı, görüşmelerin ardından Öcalan'a övgüler düzmekten öteye gidemeyen Sırrı Süreyya: 'Apo darbeyi gördü'
  • Haber Merkezi
  • 10.10.2016 - 09:48

  Sırrı Süreyya Önder: Öcalan darbeyi gördü #1

  Ne zaman bir PKK saldırısı olsa, ne zaman insanlık dışı bir canlı bomba saldırısı olsa barış güvercini havasını bir an olsun bırakmayan Sırrı Süreyya Önder ortalardan kayboluyor.

  Bu kez Şemdinli'de PKK'lı alçaklar 10 asker ve 8 sivili şehit etti. Sırrı Süreyya Önder Sırrı Süreyya Önder, PKK'nın katliamını lanetlemek yerine Cemaat-AK Parti-darbe konuları hakkında konuşmayı tercih ediyor.

  Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'a konuşan Önder özetle şunları söyledi:

  Bu girişim baştan sona bir NATO operasyonu. Ordu içindeki cemaat yapılanması, niteliği, sayısı, refleksleri, orduya yerleşmeleri, terfileri ve darbe girişimi tümüyle NATO’nun bilgisi ve çizdiği çerçeve içinde olmuştur. Aksi NATO’nun fıtratına aykırıdır. Cemaat de bu darbenin en önemli elverişli vasıtasıdır.

  SOLCU SUBAYLAR ORDUDAN TASFİYE EDİLDİ

  Komuta kademesinin önemli bölümünün sorumluluğu, bilgisi, katkısı ya da bilinçli ihmali vardır. Bu ordu profilinin oluşması, samimi yurtsever ve yüzü sola dönük subayların 12 Mart 1971’den başlayarak tasfiyesi ile mümkün olmuştur.

  BU DARBEYİ ANLAMAYA, CUMHURBAŞKANI'NIN BAKIŞI YETMEZ

  Cemaatin orduya yerleştirilmesi bu planın tamamlayıcı parçası. Orduda bir tek sol bakışlı kurmay kalmadığı için bu başlığın yalnızca birine odaklanılıyor, yani cemaate. O zaman da darbe polisiye bir şeymiş gibi ele alınıyor. Bu darbe girişimini anlamaya/anlatmaya Cumhurbaşkanı’nın, komuta kademesinin, savcıların, Reşat Petek’in mevcut bakışı yetmez.

  ÖCALAN DARBE MEKANİĞİNİ ÖNCEDEN SÖYLEMİŞTİ

  Bakın darbe girişimi hükümetin ön hazırlığı ve halkın kahramanca özverisiyle püskürtüldü. Ama onu salt AKP eliyle yürütülen bir başka darbe girişimi izlemekte. 2. darbe tehlikesi spekülasyonları da bu süren darbenin sözüm ona meşruluğunu sağlamaktadır. Öcalan darbe mekaniği derken tüm bunları kastetmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir