Petrol
93.78
0.01%
Euro
18.4585
0.52%
Dolar
18.6177
-0.05%
Altın
1.026
0.14%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
377.885
-0.68%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Sırrı Süreyya Önder'den Arınç'ın haddini bil sözüne yanıt

  Arınç'ın Sırrı Süreyya Önder'e haddini bil diyerek seslenmesi üzerine Önder'den de bir açıklama geldi.
  • 25.10.2014 - 20:14
  Sırrı Süreyya Önder'den Arınç'ın haddini bil sözüne yanıt

  onder

  Bülent Arınç, dün yaptığı açıklamada, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, “Başmüzakereci Öcalan’dır.” sözüne de sert tepki göstermişti. Çözüm sürecini akıllı bir şekilde yürüttüklerini belirten Arınç, “Sen Öcalan’ın karşısında hangi konumdasın? Haddini bil!” demişti.

  Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın kendisine yönelik eleştirileri hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamadan satır başları;

  ''BU HAD BİLDİRME DİLLERİNİ HANGİ ARA ÖĞRENDİNİZ''

  Sırrı Süreyya Önder, "Sayın Arınç! Bana had bildirmeye kalkışmışsınız. Belki olan bitenden haberiniz yok. Belki de idrak edemiyorsunuz! Bu had bildirme dillerini hangi ara öğrendiniz? Kim size bu ruhsatı verdi? Had nedir? Sınırı nerede başlar? Bu sınırı kim tayin eder? Bakanlığınızın görev tanımı içinde var da biz mi bilmiyoruz?

  ''ÖCALAN BAŞMÜZAKERECİ SIFATINI NEWROZ BİLDİRGESİNİ YAZDIĞINDA ALDI''

  Sayın Öcalan Başmüzakerecilik sıfatını tarihi Newroz Bildirgesini yazdığı gün aldı. Türkiye'de demokratik bir barış, özgür eşit ve hakça bir yaşam isteyen bütün halkların iradesini siz de bir yasayla onayladığınız gün tescil edildi. Evet, bir Başmüzakereciniz daha var. O da; yasayla tariflediğiniz Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'dır. Üstelik sizin aslında girmek istemediğiniz, onların da aslında sizi almak istemediği Avrupa Birliği için fuzuli bir Başmüzakereciniz varken bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için neden olmasın, ne mani?" Önder ayrıca, "Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. Provokatör lafını size misliyle iade ediyorum'' dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''BARIŞ MESELESİ LAUBALİLİK KALDIRMAZ''

  "Evet, 'nereden çıktı bu sekretarya' dediğiniz şey ve daha fazlası bu yasada mündemiçtir. Ortada gizli saklı ya da vehmedilen bir şey yoktur. Barış meselesi laubalilik kaldırmaz, ciddi bir iştir. Barış, 'Barış' diye de tekrarlanarak gelmez. Sistemli, şeffaf, yasal, demokratik ve cesur yaklaşımlar gerektirir.

  ''ESAS PROVAKASYON...''

  Bana gelince; Sayın Öcalan'ın da, Kandil'in de, Hükümetinizin de karşısında, barışı isteyen irade için katkı sunmaya çalışan, bütün yurttaşlarımızın canını ve hukukunu aziz bilen, bu halkın en az sizin kadar meşru bir vekiliyim. Konumum ve rolüm budur. Allah korusun yeniden bir çatışma koşullarına dönülürse biliniz ki, sizden daha fazla muazzep olacağım. Provokatör lafını size misliyle iade ediyorum. Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. O kadarını bir onbaşı da yapar.

  SİZE SON ÖNERİM ŞUDUR

  Siz sözüm ona Bakansınız, biraz daha derin bir kavrayış beklenir. Size son önerim şudur: 'Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın. Ve boyca da dağlara erişemezsin."  Görüş Bildir