Euro
10.093
-0.14%
Dolar
8.5303
0.12%
Altın
493.54
-0.13%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
338.998
2.23%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Solgun: Seyit Rıza'nın cenazesi yakılıp külleri savruldu

  Taraf gazetesi yazarı Cafer Solgun, Dersim katliamı sırasında asılan Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerinin yakıldığını ve küllerinin savrulduğunu öne sürdü.
  • 20.11.2014 - 07:05
  Solgun: Seyit Rıza'nın cenazesi yakılıp külleri savruldu

  Solgun: Seyit Rıza nın cenazesi yakılıp külleri savruldu #1

  CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programına konuk olan Solgun, Dersim katliamı sırasında asılan Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerinin Fırat Nehri'nin kıyısında yakıldığını ve küllerinin savrulduğunu iddia etti.

  "DEVLETE DEFALARCE BAŞVURDUK"

  Devlete bir çok kez 1937'de asılan Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerini öğrenmek için başvurduklarını fakat bir türlü sonuç alamadıklarını söyledi.

  Solgun, yapılan resmi bir çok başvuruya "Böyle bir olay kayıtlarımızda bulunmamaktadır" cevabı aldıklarını söyledi.

  "SEYİT RIZA'NIN CESEDİ YAKILIP, KÜLLERİ FIRAT'A SAVRULDU"

  "Bunun dalga geçmek" olduğunu belirten Solgun, Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerine ne yapıldığını devletin açıklamak zorunda olduğunu söyledi. ve şu iddiada bulundu:

  "Biz biliyoruz ki Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerini, Fırat Nehri'nin kıyısında yaktınız ve küllerini de savurdunuz."

  Ahmet Hakan'ın "Bunu nereden biliyorsunuz?" sorusuna Solgun, "Bu yaygın bir rivayettir" diye konuştu ve bunun belgesinin devlet kayıtlarında olması gerektiğini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir