Euro
15.5898
0.06%
Dolar
13.8099
0.09%
Altın
790.92
0.21%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
714.781
-0.25%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı'na kara propaganda

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı'na kara propaganda

  TSK'nın Afrin'deki terör örgütü hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı sırasında çekildiği iddia edilen 3 fotoğrafın, hem eski tarihli hem de farklı olaylardan alındığı tespit edildi.
  • AA
  • 22.01.2018 - 09:36

  TSK'nın Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a yönelik yürüttüğü operasyonun ardından, sosyal medya hesaplarından da karalama kampanyası başlatıldı.

  TÜRKİYE SİVİL HALKI BOMBALIYOR DEDİKLERİ, OTEL YANGINI ÇIKTI

  Twitter'da "Türkiye'nin Afrin'de sivil halkı bombaladığı" iddiasıyla paylaşılan, yanan bir bina fotoğrafının, Kuveyt'in Salmiya bölgesinde 26 Nisan 2016'da çıkan bir yangına ait olduğu ortaya çıktı.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #1

  3 YILLIK GAZZE FOTOĞRAFINDAN UMUT BEKLİYORLAR

  Facebook'ta, "Afrin'in kuzeyindeki Bülbül'de, TSK'ya ait bir tank vuruldu" iddiasıyla paylaşılan yanan tank fotoğrafının, 19 Temmuz 2014'te Gazze şeridinin güneyinde yer alan Han Yunus'ta çekildiği belirlendi.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #2

  LÜBNAN'DA ÖLEN KADINI AFRİN'E MAL ETTİLER

  Twitter'dan paylaşılan "Afrin operasyonunda yaralanan ve soğuktan donan kadın" iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın ise 18 Ocak 2018'de Suriye sınırından Lübnan'a geçmek isterken dağlık bölgede ailesiyle birlikte donarak ölen Suriyeli bir kadına ait olduğu ortaya kondu.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #3

  Dün de bazı sosyal medya hesaplarından, "harekat sırasında yaralanan bir çocuğa ait olduğu" iddia edilen fotoğrafın, 2016'da çekildiği ve TSK ile ilgisinin olmadığı bildirilmişti.

  YEMEN'DEKİ TANKLARI TÜRK TANKLARI DİYE SUNDULAR

  Twitter'da "TSK'ye ait tankların yakıldığı" iddiasıyla paylaşılan 2 tank fotoğrafında, yanmakta olan tanka ait görselin, gerçekte 31 Aralık 2016'da Yemen'de çekildiği tespit edildi.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #4

  Aynı iddiayla kül olmuş bir tankın yer aldığı görselin gerçekte 10 Aralık 2017 tarihli "ABD, Rusya ve Çin'le olası bir savaşta gücünü kaybedebilir" başlıklı bir haberde kullanıldığı belirlendi.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #5

  Facebook'ta "YPG'nin TSK askerlerini yaraladığı" iddiasıyla paylaşılan sedyedeki asker görüntüsünün 22 Aralık 2017'de Manisa'da gıdadan zehirlenen bir askere ait olduğu ortaya çıktı.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #6

  HİZBULLAH TİMİNE TÜRK ASKERİ DEDİLER

  Twitter'da "Afrin'de esir alınan Türk askerleri" iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın da 23 Şubat 2015'te "Suriyeli muhalifler Hizbullah timini ele geçirdi" başlıklı haberin görselinden alındığı tespit edildi.

  Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı na kara propaganda #7

  TAKTİK: YALAN ÜRET, PAYLAŞ, SİL, KAÇ

  Farklı olaylara ait görselleri sosyal medyaya servis eden kullanıcıların bir kısmı hesaplarını kapatmış bir kısmı ise paylaşımlarını kaldırmıştı.

  Öte yandan istihbarat yetkililerinin kara propagandaya ilişkin telsiz konuşmalarını tespit ettiği öğrenildi.

  TALİMATLA SAHTE HABER ÜRETİMİ

  Terör örgütü PKK, bugün yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Türkiye'nin Afrin'e müdahalesinin gündeme getirileceğini umut ederek "Siviller hedef alınıyor" iddiasıyla görüntü servis edilmesi talimatı veriyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir