Sözcü'nün tam sayfa manşeti balon çıktı

Sözcü'nün tam sayfa manşeti balon çıktı

Sözcü gazetesinin bugünkü manşetini, "Atatürk'ün 89 yıl önceki bir öngürüsü" süslemişti. Sözcü'ye göre; Atatürk, 'Arap Baharı'nın yaşanacağını ve Ortadoğu'da kurulan suni devletlerin halklarının ayaklanacağını 1923'te söylemişti.

ATATÜRK SÖYLEDİ DENİLEN LAFLAR UYDURMA ÇIKTI

Sözcü gazetesinin 30 Ağustos Zafer Bayramı için hazırladığı tam sayfa manşette yer alan Atatürk'ün sözlerinin uydurma olduğu ortaya çıktı.

Haberx'ten Tarık Aydın'ın yazısına göre, daha önce de özel günlerde hazırladığı manşetlerde Atatürk'ü gündeme özel konuşturan Sözcü gazetesi işi bir adım daha ileri taşıdı. Amerikan 'The Saturday Evening Post' Dergisi'nden Isaac F. Marcosson'ın Temmuz 1923te Atatürk ile yaptığı röportajdan bir bölüm "Atatürk Bugünleri 89 Yıl Önce Görmüştü" manşetiyle verildi. Bazı gazete ve haber sitelerinde de haber manşetten verildi. Ancak adı geçen röportajda Atatürk o sözleri hiç söylemedi.

BİRİNCİ CİHAN HARBİ YENİ SONA ERİYOR

Sözcü'nün tam sayfa manşeti balon çıktıSözcü gazetesinin manşetinde Atatürk; "Bir gün, Birinci Cihan Harbi'nden sonra Ortadoğu'da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde, yeni kurduğumuz cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil, emperyalist güçlerin yanında yer alırsa, aynı akıbete kendileri uğrayacaktır. Ve Kurtuluş Savaşı'nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir." sözleriyle Arap Baharı'nı ön görmüş ve Ak Parti'ye emperyalist safta yer aldığı için ağır eleştiri getirdiği iddia ediliyor. Ancak Sözcü'nün yalanı atfedilen sözlerin daha ilk kelimelerinde ortaya çıkıyor. Manşette yer alan sözlerde "Birinci Cihan Harbi" ifadesi yer alıyor. Ancak röportaj 1923 yılında yapılıyor ve birinci dünya savaşı henüz yeni sona eriyor. İkinci dünya savaşının esamesinin bile okunmadığı bir ortamda "Birinci Cihan Harbi" ifadesi yer aldığı iddiası büyük bir tarihi hata olarak göze çarpıyor.

ERGUN ÖZBUDUN RÖPORTAJI ÇEVİRİYOR

Adı geçen röportaj için Marcosson, Temmuz 1923'te Ankara'ya geliyor, Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım ile bu az bilinen röportajı gerçekleştiriyor. Daha sonra "The Saturday Evening Post" dergisinin 20 Ekim 1923 tarihli sayısında bu görüşme ile Anadolu seyahati izlenimlerini kaleme alan bir yazı yayınlanıyor. Röportaj ünlü anayasa profesörü İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ergun Özbudun tarafından Türkçe'ye çevirilerek Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi'nin 1 Kasım 1984 tarihli birinci sayısında yayınlanıyor. Derginin ilgilibölümüne internet üzerinden erişilebiliyor. Orijinal metine bakıldığında ise Sözcü Gazetesi'nin manşetinde yer alan sözlerin röportajın hiçbir yerinde konu olarak dahi geçmediği ortaya çıkıyor.

Öte yandan, Marcosson'ın Atatürk'le yaptığı röportaj Yeni Aktüel dergisinin 122.sayısında da yayınlanmıştı.

Haberx.Com / Tarık Aydın