Süleyman Soylu'nun Trabzon'da seçim çalışmaları
Ajanslar

7 Haziran genel seçimleri öncesi seçim çalışmalarına hızla devam eden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili adayı Süleyman Soylu, seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GEZİ OLAYLARININ DESTEKCİSİ PARALEL YAPI

Paralel Yapı'nın HDP'ye verdiği desteğe dikkat çeken Soylu, "Mart yerel seçimlerinde, Gezi olaylarında bu desteği apaçık gördük. Gezi olaylarında bu işin destekleyicisi çemberin dışında ve içindeki alkışlayıcısı ve lojistik ortaya koyan Paralel Yapı'dır. Bu daha sonra anlaşıldı.

Süleyman Soylu'nun Trabzon'da seçim çalışmaları

(Fotoğraf: Süleyman Soylu'nun esnaf ziyaretleri)

PARALEL YAPI'NIN HDP'YE DESTEĞİ

Böyle büyük bir ihanetle karşı karşıya kalabileceğimizi hiç kimse anlamadı, içeriden emanete ihanet edileceği, sırtımızdan bıçaklanabileceğimiz hiç bir şekilde anlaşılmaz bir işbirliği içerisinde bu gerçekleşmiş. Mart yerel seçimlerinde de HDP’yi desteklediler.

Paralel Yapı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de bazı yerlerde HDP’yi desteklediler, özellikle Güney Doğu’da baktılar ki AK Parti karşısındaki adaya Recep Tayyip Erdoğan karşısındaki adaya oy toplama konjoktörü müsait değil buranın gerçeklikleri buna müsait değil orada Selahattin Demirtaş’a HDP adayına oy topladılar. Türkiye’nin diğer bölgelerinde de CHP’nin güçlü olduğu yerlerde CHP’ye, MHP’nin güçlü olduğu yerlerde bu partiye ciddi bir şekilde Mart yerel seçimlerinde oy verdiler” dedi.

Süleyman Soylu'nun Trabzon'da seçim çalışmaları

EKREM DUMANLI- GÜLTAN KIŞANAK GÖRÜŞMESİ

Paralel Yapı'nın AK Parti karşıtlarına destek verdiğini kaydeden Soylu, "Böyle bir anlayışa böyle bir yapıyla biz karşı karşıyayız. Kimin eli kimin cebinde net bir göstergesi. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Diyarbakır Belediye başkanı Gültan Kışanak’la belediye binasına arka kapıdan girerek ziyaret ediyor. Herhalde birbirlerini özlemişler, bu çok doğaldır, yıllardır birliktedirler, peki bunu yapıyorsunuz da Samanyolu Televizyonu’nun yıllardır yayımladığı ve Türkiye’de etnik nefretleşmeyi körükleyici dizilerini ne yapacaksınız, tamamen çözüm süreci başarılı olmasın diye her türlü fitneyi ortaya koyan anlayışı nereye sığdıracaksınız. Burada bütün tarafların ilkesizlikleri söz konusudur. Bütün taraflar kırmızıyı görmüş boğa gibi seçim sonucunda ne alabilrsek alalım derdinde.

CHP-HDP-PARALEL YAPI-MHP

Yine CHP Genel Başkan Yardımcısı Zaman Gazetesi’ne verdiği beyanatta ’biz HDP’nin barajı aşmamasından endişe ederiz, onun için biz ona dokunmuyoruz’ diyor. Bütün politikaları ona göre yapıyorlar. ’HDP’nin barajı aşmasını istiyoruz, onunla koalisyon yapabiliriz’ görüntüsünde bir tablo var. Bunlar ’şen ortaklar’, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP-MHP şen ortaklar, bir de HDP ile çengel oluşturabilecek bir bağlantıyı da Paralel Yapı üstünden yapıyorlar. Bunun eski Türkiye koalisyonu olduğu ortada. MHP de bunun tam göbeğinde ve içinde” diye konuştu.

Süleyman Soylu'nun Trabzon'da seçim çalışmaları

CHP VE MHP'NİN SEÇİM VAATLERİ

MHP ve CHP’nin güttükleri vaat siyasetinin AK Parti’nin kötü bir kopyası olduğunu ifade eden Soylu “Kılıçdaroğlu bunu yaptı, Bahçeli’ de müzayedeye çıkardı, bir müzayede var şu anda, kim ne kadar verirse” ifadelerini kullandı.

CHP ve MHP’nin vaatlerini büyük bir kesimin gerçekçi bulmadığını sahada gördüğünü ifade eden Süleyman Soylu, bir kesimin de, özellikle emekli kesimin maaşlarının arttırılması yönünde talepleri olduğunu, buna yönelik olarak da AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı süresince birçok altyapı yatırımlarına imza attığını, 200’ün üzerinde baraj yaptığını ve haliyle bu barajların tekrar yapılmayacağını, bugüne kadar yapılanların eksikleri ve açıkları kapatmak olduğunu ve toplumun, ekonominin birçok yarasının sarıldığını, sosyal yardımların arttırıldığını, bundan sonra da bu iyileştirmelerin devam edeceğini ifade etti.