Euro
13.9625
-0.33%
Dolar
12.3706
0.01%
Altın
713.93
0.12%
Borsa
1.776
0%
Bitcoin
721.286
0.81%
18ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 18 C

  Sur'daki terör operasyonunda sona doğru

  Sur'un PKK'lı teröristlerden temizlenmesi için başlatılan operasyonlarda sona yaklaşıldı.
  • AA
  • 13.02.2016 - 16:18
  Sur'daki terör operasyonunda sona doğru

  SUR

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların imhası için 28 Kasım 2015'te başlatılan operasyonda bölgenin yüzde 90'ı teröristlerden temizlendi.

  Şu ana kadar 192 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda çemberi daraltan güvenlik güçlerince örgüt mensupları, Hasırlı ve Savaş mahallelerinde sıkıştırıldı.

  Örgüt üyesi keskin nişancıların da bulunduğu ilçede güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarla teröristlerin bulunduğu bölgede çember daraldı. Yoğun çatışmaların sürdüğü alanları kıskaca alan ekipler, terör örgütü üyelerini mevzilendikleri alanlarda sıkıştırıyor.

  Sur daki terör operasyonunda sona doğru #2

  KAÇARKEN YAKIP YIKIYORLAR

  Köşeye sıkışan ve kaçmak zorunda kalan teröristler, geride delil bırakmamak, örgütsel dokümanların ele geçirilmesini engellemek ve izlerini kaybettirmek için karargah gibi kullandıkları ev, okul ve ibadethaneleri ateşe veriyor.

  192 TERÖRİST ÖLDÜLDÜ

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, sokağa çıkma yasağının sürdüğü 6 mahalle ile Gazi Caddesi'nin bir bölümünde devam eden operasyonlarda güvenlik güçleri, bölgenin yüzde 90'ını teröristlerden temizledi.

  Bugüne kadar 192 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği operasyonlarda çemberi daraltan güvenlik güçleri, teröristleri Hasırlı ve Savaş mahalleleri çevresinde sıkıştırdı.

  Çok sayıda çukurun kapatıldığı, barikatın kaldırıldığı ve sokaklara döşenen patlayıcıların imha edildiği operasyon doğrultusunda evlerde yapılan aramalarda zırh delici silah, bomba yapımında kullanılan kahve makineleri ile el yapımı patlayıcıların da yer aldığı çok sayıda silah ve mühimmattan oluşan cephanelik bulundu.

  Malzemeler arasında bomba düzeneğinde kullanılan sistemlerin yanı sıra çeşitli yiyecek ve eteklerin yer alması dikkati çekti.

  TARİHİ DOKUYA ZARAR VERDİLER

  Tarihi surları ve Hevsel Bahçeleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, farklı medeniyetlere ve dönemlere ait cami, kilise, kale, han, ev, Çarşı ve köprü olmak üzere 612 kültür varlığı bulunan ilçede, her geçen gün biraz daha köşeye sıkışan, bulundukları bölgeleri terk etmek zorunda kalan PKK'lı teröristler, tarihi dokuya da zarar verdi.

  4500 AİLE GÖÇ ETTİ

  Sur ilçesindeki terör olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen 6 mahallede yaklaşık 4500 aile, evlerinden ayrılmak zorunda kalarak merkez Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ilçelerine taşındı. Bazı aileler ise talepleri doğrultusunda güvenlik güçlerince zırhlı araçlarla evlerinden tahliye edilerek güvenli bölgeye götürüldü. Sokağa çıkma yasağının sona erdiği Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Camii Kebir, Camii Nebi, İskenderpaşa ve Melikahmet mahallelerinde ise vatandaşlar, terör saldırılarında hasar gören ev ve iş yerleri ile ibadethaneleri onarmaya başladı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir