Petrol
89.85
1.11%
Euro
18.4135
1.02%
Dolar
18.5744
0.13%
Altın
1.02
0.70%
Borsa
3428
0.00%
Bitcoin
374.070
3.96%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Suriye sınırında IŞİD hazırlığı

  Suriye tarafından ateşlenen havan mermisi Suruç'taki bir eve isabet etmesinin ardından tanklar da sınıra hareketlendi.
  • 06.10.2014 - 04:26
  Suriye sınırında IŞİD hazırlığı

  tanklar

  Çatışmaların yoğunlaştığı Kobani'den Türkiye tarafına havan topu ve uçaksavar mermisi düşmesinin ardından askeri yetkililerin sınır hattındaki güvenlik önlemlerini artırdığı görüldü. Bölgeye giriş-çıkışlar yasaklanırken, sınır hattına tank sevkiyatı da yapıldı.

  Suriye sınırında IŞİD hazırlığı #2

  GAZETECİLER SINIR HATTINDAN İLÇEYE DÖNDÜ

  Bu arada sınır hattında günlerdir görev yapan basın mensuplarının bulunduğu alan da riskli olduğu gerekçesiyle güvenlik güçlerince boşaltıldı. Askeri yetkililerin boşaltılması yönünde verdiği karar sonrası gazeteciler Kobani'yi gören yüksek noktadan indirildi. Ancak, gazeteciler bu kez Kobani'ye destek için bölgede toplanan grupların hedefi olma endişesi taşıması üzerine, askeri zırhlı araçlar eşliğinde sınır hattından ilçe merkezine dönmek zorunda kaldı. Yetkililer, yarın sabah basın mensupları için sınır bölgesinde daha güvenli uygun bir yer bulunacağını belirttiler.

  Suriye sınırında IŞİD hazırlığı #3

  Öte yandan çatışmaların yoğunlaşması ve Türkiye tarafına mermiler gelmesi üzerine 2'inci Hudut Taburu'ndan 4 Zırhlı Personel Taşıyıcı sınır hattına sevk edildi.

  Ayrıca güvenlik güçleri, sınıra yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan gazetecilerden de bulundukları bölgenin riskli olduğu için daha geriye gitmelerini istedi.

  3 MAHALLE BOŞALTILDI, OKULLAR TATİL

  Son günlerde sınırı aşan mermilerin Türkiye tarafına gelmesi ve bugün de 4 kişinin yaralanmasının ardından Şanlıurfa Valiliği sınır hattında bulunan ve güvenlik riski taşıdığı saptanan eski Kürtçe adı Atmanek olan Küçükkendirli ve Büyükkendirli ile Murşitpınar mahallelerinin boşaltılmasına karar verdi. Karar sonra güvenlik güçleri mahallelerde yaşayanlara kararı tebliğ ederek, tahliyelerin biran önce yapılmasını istedi. Zırhlı araçlardan da sık sık "Değerli eşyalarınız alıp kapıları kitleyerek köyü boşaltın" şeklinde tahliye kararı duyuruldu.

  Suriye sınırında IŞİD hazırlığı #4

  Yetkililer mahallelerde yaşayan ve gidecek yerleri olmayan kişilerin geçici süreyle resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceğini bildirdi.

  Vali İzettin Küçük "Ayrıca sınır bölgesinde Kobani'nin karşısında bulunan  köylerdeki okulları ikinci bir emre kadar gelişmelere bağlı olarak tatil ettik.  Senaryolarımız hazır. Gelişmelere bağlı olarak hareket tarzımızı belirleyeceğiz" dedi. Köylerde yaşayan insanların yerleşeceği mekanlarla ilgili bir sorun  bulunmadığına işaret eden Küçük, buradaki kişilerin akrabalarının yanına  yerleşmeyi planladığını ama isteyenler için yapımı yakın zamanda tamamlanan  okulları kullanacaklarını anlattı.

  Vali Küçük, insanları sınır hattından uzak durmaları yönünde uyararak,  şöyle konuştu:

  "Karşıda bir savaş var. Tepelerde de olsa insanların bulunmamaları  gerekiyor. Çünkü havan topu düşebilir veya uzun menzilli silahların mermileri  gelebilir. Vatandaşlarımızdan ricamız,  güvenli bölgelere çekilsinler. Güvenlik  güçlerimiz sınır etrafında gerekli güvenlikleri almış durumda."


  Görüş Bildir