Suriye'de birleşik Kürt ordusu kuruluyor

Suriye'de birleşik Kürt ordusu kuruluyor

PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Suriye'de Kürt Ordusu kurulmasıyla ilgili isteğini kabul ettiğini duyurdu.

Kuzey Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin çağrısıyla Erbil'de toplanan ve PYD ile Suriye'deki diğer Kürt grupların yer aldığı Yüksek Kürt Konseyi'nin yaptığı toplantı Suriye'de birlikte hareket etme, Kürtler'in yoğun yaşadığı bölgeyi birlikte yönetme ve birleşik bir Kürt Ordusu kurma konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak PYD'nin silahlı kanadı YPG ise bu anlaşmayı reddederek, hiçbir silahlı güç ile birleşmeyeceğini duyurmuş ve kendileri dışındaki yapıları 'kartondan güçler' olarak suçlamıştı. PYD; bu açıklamasından iki gün sonra yeni bir açıklamayla Yüksek Kürt Konseyi'nin aldığı karara uyacağını, Erbil'de PYD'nin de katıldığı anlaşmaya abğlı kalacağını ilan etti.

"BİRLİK ÇABALARINI OLUMLU KARŞILIYORUZ"

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Peyamner internet sitesinde yer alan YPG açıklamasında, "Daha önce tarafımızdan yayınlanmış olan açıklamanın nedeni basında çıkan bazı haberler, duruma şüpheli yaklaşmamızdı. Zaten o sırada Yüksek Kürt Konseyi bizi bilgilendirmemişti" denildi. Açıklamada, Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin birlik yönündeki çabalarının da olumlu görüldüğü belirtildi. Suriye'nin Türkiye sınırı boyunca şimdiye kadar 3 tugay kurduğunu belirten YPG açıklamasında, "Biz Yüksek Kürt Konseyi'nin anlaşma ve kararlarına bağlıyız. Çünkü biz ülkeyi koruma birlikleriyiz ve halkın güvenliği için çalışıyoruz. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve siyasi tarafların birlik önündeki engelerin kaldırılması için üstlendikleri rolü olumlu buluyoruz" denildi.

IRAK'TA EĞİTİLEN KÜRTLER DE KATILACAK

Suriye ordusunda zorunlu askerlik yapmamak için kaçan ve Irak'taki Kürt bölgesine sığınan Suriyeli Kürtlerin, peşmergeler tarafından eğitildikten sonra Suriye'de oluşturulacak Kürt ordusunda görevlendileceği ileri sürüldü. Bu kişilerden bir bölümü geçen hafta Kamışlı'ya gönderilmiş ve ; ilçe merkezinde ellerinde Mesud Barzani ve babası Molla Mustafa Barzani'nin fotoğrafıyla yürüyüş yapmıştı.

KÜRTLERİN MUHALEFETE KATILMA ŞARTI

Bu arada Suriye Ulusal Kürt Konseyi üyesi Nuri Birimi de Suriye'de Kürtlerin ikinci büyük ulus olarak kabul edilmediği sürece Suriye muhalefetine katılmayacaklarını söyledi. Birimi, "Biz konsey olarak Kürtlerin Suriye'de ikinci büyük ulus olarak kabul edilmesi ve haklarının tanınması talebinde bulunduk. Ancak bu talebi kabul etmediler. Ve bize Esad'ın yıkılması sonrası kurulacak olan özgür bir parlamentonun bu konuda karar verceğini söylediler. Bizler talebimiz kabul edilmeden temsilci göndermeyceğiz" dedi.