Dolar
7.5672
0.2716%
Euro
8.9756
0.2423%
Altın
1953.77
0.4927%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
476.02
0.9111%
Bitcoin
82230.16
-0.5151%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  Suriye'de yeni dönemde yaşanacaklar

  Suriye'de yeni dönemde yaşanacaklar

  Fırat Kalkanı, Suriye'nin geleceğini belirleyecek. Fakat ülkede karanlık çok derin olduğundan sadece yakın geleceğe ışık tutulabiliyor.
  • 27.08.2016 - 17:26

  Türkiye'nin Cerablus operasyonu sahadaki dengeleri ve oyunu değiştirecek bir hamle oldu. Türkiye artık sahada. Desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da uzun süren gerilemeden sonra taaruza geçti.

  İlk gelen bilgiler ortaya çıkan sonuçların kalıcı olacağını gösteriyor. Operasyon belli koşullar altında ve bazı riskler alınırsa güvenli bölge kurulmasını getirecek.

   


   

  Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesini IŞİD'den almasının ardından incelemelerde bulunmak üzere ilçeye gitmişti.

  Suriye de yeni dönemde yaşanacaklar #1

  Suriye de yeni dönemde yaşanacaklar #2

   


   

  BUNDAN SONRA NE OLACAK

  Fırat Kalkanı, kademeli olarak büyütülüyor. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgelerinde terör örgütü IŞİD'den 5 köyü alarak ilerleyişini sürdürdü. Bu ilerleyiş Azez'e kadar sürecek. Böylelikle ÖSO kontrolünde güvenli bir hat oluşturulacak.

  Suriye de yeni dönemde yaşanacaklar #3

  AZEZ-CERABLUS HATTINA 6 ÇADIR KENT

  Bu hatta kurulması planlanan 6 çadır kentin 4 tanesi Türkiye'nin himayesinde, 2'si de BM himayesinde olacak. Buraya Türkiye'deki 1 milyon, özellikle Türkmen ve Araplar'dan oluşacak mülteciler yerleştirilecek.

  ÇADIR KENTLERDEN, KENTLEŞMEYE..

  Güvenliğin tam anlamıyla sağlanması ve mültecilerin yerleştirilmesinin ardından kentleşme süreci başlayacak.

  RUSYA VE ABD'NİN KONUMU

  Rusya, Suriye-Türkiye sınırındaki Kamışlı hava üssü ve bununla birlikte elinde olan 2 üssünü muhafaza edecek. ABD de Kobani merkez olmak üzere 3 üs sahibi olacak.

  PYD'NİN KONUMU

  Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Fırat'ın doğusunda kalacak. Cerablus'un IŞİD'den alınmasından sonra PYD'nin hareketleri TSK tarafından izlenmeye başlandı. PYD'nin Menbiç'i boşaltmaması halinde ise büyük bir operasyon başlatılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir