Petrol
91.38
-0.46%
Euro
18.4901
-0.30%
Dolar
18.577
0.03%
Altın
1.025
-0.52%
Borsa
3499
0.00%
Bitcoin
376.637
0.27%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Suriye'deki IŞİD hedefleri tank ve uçaklarla vuruldu

  Türkiye sınırının güvenli hale getirilmesi amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı 24’üncü gününe girdi.
  • 16.09.2016 - 14:33
  Suriye'deki IŞİD hedefleri tank ve uçaklarla vuruldu

  Bayramın bitmesiyle yeniden hareketlenen sınır hattına yakın noktadaki IŞİD hedefleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait zırhlı birlikler ve savaş uçakları tarafından hedef alındı. TSK, geçen 24 Ağustos günü Cerablus’un IŞİD’den temizlenmesi ve sınırın güvenli hale getirilmesi amacıyla ’Fırat Kalkanı’ adını verdiği harekatı başlattı.

  Suriye deki IŞİD hedefleri tank ve uçaklarla vuruldu #1

  Harekat kapsamında sınırı geçen zırhlı birlikleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri aynı gün Cerablus ve çevresindeki köylerin denetimini ele geçirdi. ÖSO güçleri daha sonra TSK desteği ile batıya doğru ilerleyişini sürdürürken, harekatın ikinci evresinde bu kez zırhlı birlikler Kilis’in Elbeyli İlçesi’nden Suriye’nin Rai bölgesine girdi.

  Suriye deki IŞİD hedefleri tank ve uçaklarla vuruldu #2

  İki cepheden ilerleyen ÖSO güçleri, kısa süre içerisinde Cerablus ile Azez arasındaki 98 kilometrelik hattının tamamından IŞİD militanlarını temizledi ve güneye doğru ilerlemeye başladı.

  Suriye deki IŞİD hedefleri tank ve uçaklarla vuruldu #3

  HAREKETLİLİK YENİDEN BAŞLADI

  Sınırın bazı noktalarında 2, bazılarında ise 10 kilometreyi bulan derinlikte kontrolü sağlayan ÖSO güçleri ilerleyişini sürdürmeye devam ediyor. Kurban bayramı boyunca aralıklarla patlama seslerinin duyulduğu sınır hattı, bayramın bitmesiyle yeniden hareketlendi. Bu sabah saatlerinden itibaren Türkiye sınırına 3 kilometre uzaklıktaki Kilis’in Oylum Köyü karşısında bulunan Suriye’nin IŞİD denetimindeki Baragat Köyü, sınırda konuşlu topçu birlikleri tarafından hedef alındı.


  Görüş Bildir