Suriye'deki Osmanoğlu ailesi Türkiye'den yardım bekliyor

Suriye'deki Osmanoğlu ailesi Türkiye'den yardım bekliyor

34. Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdühamid'in 4. kuşak torunu Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Suriye'de bulunan Şehzade Dündar Efendi ile ailesinin ülkedeki şiddet olayları sebebiyle zor günler yaşadığını söyledi.

TÜRKİYE'YE GELMEK İÇİN BEKLİYOR

Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Hatay'da, Suriye'de yaşanan iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınma talebinde bulunan Türkmenleri ziyaret etti. Suriyeli Türkmenlerin Türk halkına teşekkür ettiklerini belirten Osmanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sultan II. Abdülhamid'in 3. kuşak torunu Dündar Efendi'nin halen Şam'da yaşadığını ve Türkiye'ye getirebilmek için gerekli güvenlik önleminin sağlanmasını beklediklerini ifade etti.

"EVDEN ÇIKAMIYORLAR"

Şehzade Osmanoğlu, "Ben Sultan II. Abdülhamid Han'ın 4. kuşak torunuyum. 3. kuşak torunu var Dündar efendi, kendisi şu an Şam'da yaşıyor. Yaşlı insanlar, biz kendilerini buraya getirmek istiyoruz. Ama onlar böyle bir kargaşada gelemiyorlar. Annemin akrabaları da orada. Onlar da gelmek istiyorlar ama gelemiyorlar. Böyle bir durumda kimse evinden çıkamıyor. Onlar için büyük bir risk, silah seslerini duyuyorlar ama dışarı ekmek almak için dahi çıkamıyorlar. Ellerinden geldiğince evde kalmaya çalışıyorlar" dedi.

Çadır kentte basına kapalı olarak gerçekleşen ziyareti hakkında da bilgi veren Şehzade Osmanoğlu, "Burada Türkmen kardeşlerimizle sohbet ettik. Onların acılarını az da olsa paylaşmaya çalıştık. Kardeşlerimizin acılarını paylaşmak için buraya geldik. Elimizden ne geliyorsa yardımcı olmak için geldik. Buradaki Türkmenler Türkiye'nin desteğinden ötürü çok mutlular. Artık bunun bitmesi gerekiyor. Esed'in düşmesi gerekiyor. Esed üst üste diplomatik hatalar yapıyor. Bayram gününde çocukların katli hepimizi derinden üzüyor" diye konuştu.