Euro
10.1599
-0.01%
Dolar
8.6533
-0.13%
Altın
491.72
0.03%
Borsa
1.394
0.15%
Bitcoin
376.757
-2.92%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C
  Suriyeli muhaliflere ilk maaşları ödendi

  Suriyeli muhaliflere ilk maaşları ödendi

  Suriye'nin silahlı muhalif savaşçıların ilk maaşlarının Türkiye tarafından ödendiği öne sürüldü.
  • 23.10.2012 - 08:37

  Suriyeli muhaliflere ilk maaşları ödendi #1

  Ekonomiyi kurtarmak için yapılan zamların Suriye'den gelen sığınmacıların giderini karşılamak için harcanacağı tartışmaları yaşanırken, Halep'ten yeni bir Haber geldi. Muhalif askerlere dün ilk maaşları ödendi. Halep'te yabancı muhabirlerin de takip ettiği 'ödeme günü'nde konuşan komutanlardan birinin yaptığı açıklama oldukça dikkat çekiciydi. Ödemelerin başta Türkiye ve körfez ülkeleri gibi İslami ülkelerden geldiğini açıkladı.

  HER AY 150 DOLAR ALACAKLAR

  MUHALİF Devrimciler Askeri Kurulu'nun finans işlerinden sorumlu albay Abdüsselam Humaidi de "Devrimci askeri kurul savaşçılara aylık maaşlarını vermekle uğraşıyor, bu özellikle ilk planda ön saflarda bulunanlar içindir" şeklinde konuştu.Onun sözlerine göre, savaşçılar her ay 150 dolar alacak, ancak bu rakam ileride değişebilecek.Suriye'yle ilgili ödenek artışı hakkında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ise Suriyeli sığınmacılara harcanan paranın 380 milyon lirayı geçtiğini açıkladı.  

  Rusya'nın Sesi Radyosu'nun AFP'den aktardığına göre isyancıların çeşitli tugay komutanları maaş paralarının Basra Körfezi ve diğer İslam ülkelerinden geldiğini ifade ettiler.

  TÜRKİYE'DEN DE GELİYOR

  MHP'ye yakınlığıyla bilinen Ortadoğu Gazetesi'nin haberine göre, Halep'te yabancı muhabirlerin de takip ettiği 'ödeme günü'nde konuşan komutanlardan birinin yaptığı açıklama oldukça dikkat çekiciydi. 100 dolarlık ödemesini alan muhalif komutan, ödemelerin Türkiye ve körfez ülkeleri gibi İslami ülkelerden geldiğini açıkladı. Suriyeli muhaliflerin çoğunun ailesi şu anda Türkiye'deki sığınma kamplarında bulunuyor.

  41 SURİYELİ DAHA TÜRKİYE'YE SIĞINDI

  Öte yandan ülkelerindeki olaylardan kaçan aralarında yaralıların da bulunduğu 41 Suriyeli, Türkiye'ye sığındı.Suriye'nin Lazkiye kentindeki çatışmalardan kaçan 30 kişi, Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Topraktutan köyü sınırına geldi. Sınırda yapılan işlemlerin ardından minibüslerle alınan sığınmacıların Adıyaman'a gönderildiği öğrenildi. Suriye'nin İdlip kentine bağlı köy ve kasabalarda yaşanan çatışmalarda yaralanan 11 Suriyeli de, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirildi. Burada hazır bekletilen ambulanslara alınan yaralılar, Hatay'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir