Suriye'nin üyeliği askıda

Suriye'nin üyeliği askıda

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde iki gün boyunca süren 4'üncü olağanüstü zirvesinde 57 ülkeli örgüt Suriye'nin üyeliğini askıya alırken diğer yandan krizin olası bir mezhep çatışmasına dönüşmemesine çalıştı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı bizzat davet ettiği zirvede tarihi bir "mezheplerarası diyalog merkezi" teklifi yaptı. 1.5 milyar Müslüman'ı barındıran İİT zirvesinde konuşan Kral Abdullah, mezhepler arası diyalog merkezi olarak Suudi başkenti Riyad'ı önerdi. Suudi kral, İslam ümmetini ortak bir noktada birleştirecek merkezin üyelerini de İİT Genel Sekreterliği'nin seçmesini talep etti.

İRAN VE CEZAYİR SURİYE'NİN YANINDA YER ALDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, zirvede yaptığı konuşmada Suriye konusunda tarihi bir uyarıda bulunarak, "Şii-Sünni kavgası gibi bir tuzağa düşmek İslam dünyasını ortaçağ karanlığına taşır" dedi. Gül, İTT'in Suriye'nin üyeliğini askıya alması gerektiğini belirterek, "Halkına savaş ilan etmiş, helikopter gibi ağır silahlar kullanan bir rejim, büyük can kaybına sebebiyet veriyor. Suriye'de dönüşümün kontrollü ve barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi için elimizden geleni yaptık. Ama Baas rejimi bu çabalara silahla karşılık verdi. Bundan sonra en öncelikli yapılması gereken Esad sonrası rejime geçişin süratle gerçekleşmesi. İİT üyeliğinin askıya alınması gerekir" diye konuştu.

Gül Mekke'de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile de görüştü. Gül, Suriye'de olup bitenlerden duyulan rahatsızlıklara değindi. İki liderin Suriye'de bundan sonra yapılabilecekler üzerinde durduğu belirtildi. Zirvede Suriye'nin İİT üyeliğinin askıya alınması kararına İran'ın karşı çıkması Kral'ın önerisine gölge düşürdü. Karara İran dışında sadece Cezayir karşı çıktı.

MURSİ'DEN CUMHURBAŞKANI GÜL'E DAVET

Gül, dünkü zirve sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile de görüştü. Görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu. Gül, ilk kez bir araya geldiği Mursi'ye, Türkiye'nin geçiş sürecinde Mısır'ın yanında olduğunu söyledi.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin hayati önemde olduğunu belirten Gül, Türkiye'nin ekonomik konularda da yardım sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Mursi de, "İlişkilerimiz çok daha güçlü ve kapsamlı olacak" dedikten sonra Gül'ü ülkesine davet etti. Gül'ün Aralık'ta Mısır'a gitmesi bekleniyor.