Euro
10.1392
0.51%
Dolar
8.3622
1%
Altın
493.05
0.8%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
473.200
2.17%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Tam kapanma ne zaman bitecek? Gözler bayram sonrasında..

  29 nisan itibariyle başlayan tam kapanma sürecinde 4 gün geride kaldı. Normalleşme süreci için gözler bayram sonrasına çevrilmiş durumda. Peki tam kapanma ne zaman bitecek? İşte ayrıntılar..
  • Haber Merkezi
  • 03.05.2021 - 10:41
  Tam kapanma ne zaman bitecek? Gözler bayram sonrasında..

  Koronavirüs ile mücadele tüm dünyada devam ederken, Türkiye tam kapanma kararı aldı.

  Sokağa çıkma kısıtlamaları, seyahat yasağı, işletmeler, çalışma saatleri gibi birçok konudaki tedbirler, genelge ile duyuruldu.

  Vatandaşlar, 17 günlük tam kapanma sürecinin bitiş tarihini ve normalleşmenin ne zaman başlayacağını araştırıyor. Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından gözler Ramazan Bayramı sonrasına çevrildi.

  Tam kapanma ne zaman bitecek? Normalleşme ne zaman? gibi sorular gündemde yer alıyor. İşte tam kapanmanın bitiş tarihi ve ayrıntılar..

  TAM KAPANMA NE ZAMAN BİTECEK?

  İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 26 Nisan 2021 tarihli genelgeye göre, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçildi.

  Tam kapanma kararları kapsamında hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

  NORMALLEŞME NE ZAMAN?

  Bayram sonrası salgının etkisinin azalacağı bir döneme geçileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 günlük tam kapanma sürecinden sonra kontrollü normalleşme hedeflediklerini belirtti.

  Bakan Koca yaptığı açıklamada, ''Bunun dengeli bir süreç olmasını ama pratik hayatı da zorlayan bir süreç olmaması için kontrollü geçişin daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemin tedbirlere uyumla birlikte ve yoğun aşılamayla daha kontrollü, daha dengeli, salgının etkisinin daha azaldığı bir döneme geçeceğimize inanıyorum. Yaz dönemi bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. Vaka sayılarının bayram sonrası belli bir düzeye doğru iniş göstermesi ve bunun devamında kontrollü bir geçiş dönemiyle sürdürülmesi ve Haziran sonunda 40 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılamasını sağlamakta kararlıyız. Devamında 18 yaş üstünü aşılamayı sağlayabilirsek, yaz döneminin daha kontrollü geçeceğine inanıyorum. Hem tedbirler hem yaygın aşılama birlikte olacak.'' ifadelerini kullandı.

  Tam kapanma ne zaman bitecek? Gözler bayram sonrasında.. #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir