Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
488.413
-1.13%
-2ºC
İstanbul
Bulutlu -2 C
  Taner Yıldız'dan istifa açıklaması

  Taner Yıldız'dan istifa açıklaması

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, muhalefet milletvekillerinin istifa çağrılarına yanıt verdi.
  • 14.11.2014 - 00:00

  Taner Yıldız dan istifa açıklaması #1

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2015 yılı bütçesi üzerinde görüşmeler devam diyor.

  Bakan Taner Yıldız, muhalefet milletvekillerinin istifa eleştirine yönelik, "İstifaya davet etmek bir muhalefet partisi için makul bir istektir. Benim bunu değerlendirmediğimi zannetmeyin. Ben ilkeleriyle yaşamış bir insanım ve Bakanlar Kurulu'na bunu ilettim. Soma'da ilettim. Muhalefet partisinden 13 arkadaşımın tavsiyesini bir kez daha Başbakanımla paylaşacağım" dedi.

  MİLLETVEKİLLERİNİN KONUŞMALARI

  Bütçe üzerine söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a, "İstifa etmeniz gerekiyor. Bunu hiçbir bakan için söylemedim. 301 kayıplı Soma faciasının baş siyasi sorumlususunuz. Aşırı kar kazanma hırsının da baş siyasi sorumlusu sizsiniz. Cenazeleri kaldırmakta, cenaze yakınları teskin etmekte çok ustasınız. Teskin tarafını takdir ediyoruz ama bakanlık görevini yapmıyorsunuz" dedi.

  MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Bakanlığın Soma'daki kaza ile ilgili inceleme yapıp yapmadığını sorarak Taner Yıldız'a, "Kaza olunca madene gidip cenaze saymaktan başka kamuoyu pek faaliyetinizi göremedi. Soma ve Ermenek'te sizin hiç sorumluluğunuz yok mu" sorusunu yöneltti.

  HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, maden kazalarının nedeninin, vahşi kar hırsından kaynaklandığını ifade etti. Bu faciaların siyasi sorumluluklarının olduğunu belirten Kaplan, hükümetin bu sorumluluğu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

  HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise "Bunca acıdan sonra istifa mekanizmasını hatırlatmak zorumuza gidiyor ama bizi buna mecbur bırakıyorsunuz. Bakanlık mekanizması içerisinde hiç mi kusuru tespit edilen bir kişi çıkmadı? Bakanlık kendine hiç mi fatura çıkarmıyor?" dedi.

  KESİLEN ZEYTİN AĞAÇLARI

  AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, zeytin ağaçlarının kesilmesine ilişkin tartışmalara değinerek yeşile, ağaca karşı olmadıklarını, partisinin iktidarı döneminde dikilen ağaç sayısının cumhuriyet tarihi boyunca dikilenden daha fazla olduğunu ifade etti. Emekçiyi desteklediklerini ancak sermayenin de düşmanı olmadıklarını anlatan Gök, yatırımcı olmazsa ülkenin kalkınmasının beklenemeyeceğini dile getirdi. Gök, zeytin ağacının parasal değeri ile enerji santralinin ülke ekonomisine katkısının ne kadar olduğunu sordu.

  CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise "Kesilen o ağaçlar bir ailenin geçimini sağlıyor. O ağaçlarla çocuklarını okutuyorlar. Onu söküp bilmem hangi firmaya verilen ihale ile yurt dışından getirilen bir palmiye ağacı dikmek aynı değildir. Bunun maliyet ölçüsü olamaz" karşılığını verdi.

  CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, maden kazalarının birer iş cinayeti olduğunu belirterek bu olayların, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, görevini tam olarak yerine getirmediğini gösterdiğini ifade etti. Türeli, Yıldız'ın görevinden istifa etmesi gerektiğini savundu.

  CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, dünyada maden kazalarında ölüm rakamları aşağı inerken Türkiye'de hızla arttığını, madencilikte en yüksek ölüm oranın Türkiye'de olduğunu bildirdi. Çam, "Sizler bu tablonun asli sorumlususunuz. Hala nasıl görevinize devam etmektesiniz? Sayın Bakan siz Türkiye'ye ölümü hatırlatıyorsunuz" ifadesini kullandı.

  "MADENLER İÇİN 5 BİN AĞAÇ KESER, 50 BİN AĞAÇ DİKERİZ"

  AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, enerji tüketimi artan Türkiye'de kaynakların en iyi şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. Bütün her şeyin insanlar için yaratıldığını, zeytin ağaçlarının da insanlar için yaratıldığını kaydeden Aydemir, "Bizim madenlerimiz için 5 bin ağaç kesmemiz gerekiyorsa 50 bin ağaç dikeriz. Madenlerimizden faydalanmamız gerekiyor" dedi.

  Taner Yıldız'a da teşekkür eden Aydemir, Yıldız'ın Ermenek'teki maden kazasının ardından yaraları sarmak üzere bölgede bulunduğunu anlattı. Aydemir, "Kazadan sonra da o yaraları saracak birileri lazım. Hükümetimiz görülmemiş şekilde oradakilere sahip çıkmıştır. Allah kendisinden razı olsun. Milletimizin yarasını sarmak için çaba sarf etmiştir" diye konuştu.

  BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: BUNLAR MUHALEFETİN İŞİ DEĞİL

  Muhalefetin istifasını istediği Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu da açıklamada bulundu. Davutoğlu şu şekilde konuştu;

  ''Bakanların performansı, istifa edip etmeyecekleri... Bunlar muhalefetin işi değildir. Sayın Taner Yıldız'ın enerji bakanlığı döneminde neler yapmış olduğunu, şimdi başbakan, geçmişte kabine arkadaşı olarak bilen benim.

  Seçimlerde yenilgi ardına yenilgi yaşamaları sonrasında niye kendilerinin etik davranış sergilediklerini sorgulamak lazım. Türkiye’nin enerji politikaları konusunda son yıllarda ne kadar büyük bir hamle yapmış olduğunu bir çok uluslararası forumda Türkiye'nin enerjinin kilit oyuncusu olarak görüldüğünü bilmek lazım.

  ''KİMİN İHMALİ OLDUĞUNU BENDEN İYİ TAKDİR EDECEK KİMSE YOK''

  Orada ihmali kimin vardır kimin yoktur, bunları bizzat Ermenek'e giderek alanda takip ettim. Hem Ankara'da yoğun brifingler aldım. Bunun dışında iş güvenliğiyle alakalı reform paketini açıkladık.

  Kimin orada ihmali olduğunu benden daha iyi takdir edecek kimse yok. Enerji bakanımızın verdiği cevap, siyasi etik içinde verilen cevaptır. Atılacak adımlarla ilgili takdir yetkisi bize aittir.''


  Görüş Bildir